Przedszkole

POWITANIE WIOSNY
Jak co roku w tym dniu w naszym przedszkolu jest bardzo wesoło i kolorowo. 6-latki zaprezentowały swoim młodszym kolegom i rodzicom przedstawienie pt. Żegnaj zimo – witaj wiosno. Potem rozwiązywaliśmy wspólnie zagadki pani wiosny. Następnie, zgodnie z tradycją wszyscy wyruszyliśmy barwnym pochodem na czele z Marzanną nad rzekę Kamienną, aby ostatecznie pożegnać zimę. Pod nadzorem rodziców Marzanna spłonęła w ogniu i popłynęła do morza, a my wróciliśmy z wiosennymi gaikami do przedszkola.

„BIEDRONKI” WITAJĄ WIOSNĘ
Dnia 20 marca, w piątek, przedszkolaki oficjalnie powitały wiosnę. Był to dzień bogaty w atrakcje. Po śniadaniu, dzieci wykonały gaiki, zgodnie z dawną tradycją - symbol wiosny. Następnie wybrały się do grupy „O” , gdzie starsi koledzy z wychowawcą przygotowali inscenizację i zagadki o tematyce wiosennej. Na zakończenie odbył się wiosenny pochód z Marzanną i wykonanymi gaikami.

Przedszkolne mistrzostwa w grach edukacyjnych
Gry edukacyjne to świetne narzędzie wspierające rozwój czynności intelektualnych w zakresie edukacji matematycznej, poznawania siebie i swego otoczenia, kształtujące rozwój aktywności poznawczych, gotowości do nauki czytania i pisania oraz umiejętności społecznych dzieci. Podczas gry przedszkolaki pogłębiają wiedzę z różnych dziedzin, poszerzają zakres umiejętności, utrwalają i doskonalą swoje kompetencje.
18 marca w naszym Przedszkolu odbyły się przedszkolne mistrzostwa w grach edukacyjnych dla wszystkich grup wiekowych. które otworzyła pani dyrektor Dorota Janas , życząc przedszkolakom samych sukcesów. Przygotowanych zostało 12 stanowisk z grami. Dzieci mogły zmierzyć się w takich grach jak domino, gry planszowe, układanki matematyczne, kręgle i rzutki. Wszyscy zdobywali punkty- pszczółki, które na koniec zostały podsumowane. Dzieci poradziły sobie doskonale, a na koniec zabawy otrzymały pamiątkowe dyplomy. Celem podjętych działań było stworzenie maluchom sytuacji do osiągania indywidualnych sukcesów, prezentacji swoich umiejętności i wiadomości.

ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE „NIE UFAJ OBCYM”
W dużym skupieniu przedszkolaki z grupy „Biedronek”, oglądały teatrzyk kukiełkowy, w którym bajkowe postacie ukazywały dzieciom możliwe niebezpieczeństwa wynikające z kontaktów z nieznajomymi osobami.. Królewna Śnieżka przestrzegała przed przyjmowaniem słodyczy od nieznajomych, Czerwony Kapturek zakazał podawania adresu obcym, koźlątko ukazało konsekwencje wpuszczania obcych do domu, zaś Jaś i Małgosia przed wchodzeniem do domów czy samochodów nieznanych nam osób. Zdobyte informacje, przedszkolaki miały okazję praktycznie wykorzystać podczas czynnego udziału w scenkach dramowych, w których musiały wykazać się silną wolą i umiejętnością skutecznej odmowy na różnego rodzaju zachęty ze strony obcej osoby, odgrywanej przez nauczyciela. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach i zawsze prawidłowo oceniały zachowanie bohaterów odgrywanych scenek.

MOTYLKI ZAŁOŻYŁY HODOWLE ROŚLIN
Dzieci najlepiej poznają i odkrywają otaczający nas świat poprzez doświadczenia i obserwację. Dlatego postanowiłyśmy założyć w przedszkolu kącik hodowlany. To ciekawe przedsięwzięcie pozwala dzieciom na obserwację, uczy odpowiedzialności, cierpliwości; ułatwia zrozumienie pojęcia upływ czasu i takich pojęć jak: dawniej, wczoraj, dzisiaj, jutro. Przedszkolaki z przejęciem zaangażowały się w sadzenie cebulek i nasion przyniesionych do przedszkola. Towarzyszyły temu rozmowy o warunkach niezbędnych do rozwoju roślin, budowie roślin i prawidłowej ich pielęgnacji. Mamy nadzieję, że nasza hodowla dzięki systematycznej opiece wkrótce się zazieleni.

6- latki w kwiaciarni
11 marca nasza grupa wybrała się na wycieczkę do miejscowej kwiaciarni prowadzonej przez panią Martę. Przedszkolaki poznały różne kwiaty cięte i doniczkowe, nazywały je i rozróżniały. Dowiedziały się w jaki sposób pielęgnować rośliny, by pięknie rosły, podziwiały piękne kwiatowe kompozycje .Przedszkolaki miały możliwość zaobserwowania, tego co można kupić w kwiaciarni i chętnie same o tym opowiadały. Na zakończenie wszystkie dzieci podziękowały pani kwiaciarce za ciekawą i pouczającą wizytę.

6-latki w kinie
9 marca dzieci obejrzały w kinie Helios w Starachowicach film pt. „ FRU”. To pełna przygód komedia o dorastającym ptaszku. Ptaszek, który nigdy wcześniej nie wychylił dzioba poza rodzinne gniazdo, zostaje przez pomyłkę przewodnikiem stada i ma poprowadzić grupę skrzydlaków do ciepłych krajów. Problem w tym, że nieborak nie ma zielonego pojęcia, gdzie leży Afryka. Jednak za sprawą nowych pierzastych przyjaciół i sympatycznej biedronki, mały bohater pokazał wszystkim, gdzie ptaki zimują! Historia małego ptaszka bardzo spodobała się wszystkim dzieciakom. Dziękujemy pani Ilonie Kużdub za zorganizowanie wyjazdu do kina oraz pani A. Opoździe, D. Szczepańczyk, M. Szczepańczyk za opiekę podczas wycieczki.

DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU
W poniedziałek, 9 marca, w naszym przedszkolu, grupy: Biedronek i Motylków wspólnie obchodziły Dzień Kobiet. Tego dnia, chłopcy nie tylko wręczyli prezenty swoim koleżankom, ale także pięknie nakryli stoliki , na których znalazły się różne smakołyki zakupione przez rodziców. Dodatkowo zaśpiewali dziewczynkom głośne „Sto lat”, przygrywając na instrumentach muzycznych. Nie zabrakło również wielu zabaw muzyczno – ruchowych oraz konkursów z nagrodami. Zarówno dziewczynki jak i chłopcy bawili się doskonale.

Dzień Kobiet u 6-latków
W piątek 6 marca obchodziliśmy Święto Kobiet w naszej grupie. Dzięki pomocy rodziców najmłodsi panowie przygotowali dla swoich koleżanek wiele niespodzianek. Były życzenia prezenty i słodycze. Dziękujemy kolegom i rodzicom. Dzieci przygotowały również dla swoich mam, dyrekcji oraz pań z przedszkola i obsługi, kolorowe laurki i krokusy.

6- latki na rekolekcjach
W dniach od 2 do 4 marca 2015 roku przedszkolaki z naszej grupy uczestniczyły w rekolekcjach wielkopostnych w naszym kościele. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadań religijnych księdza Krzysztofa, uczyły się i wspólnie bawiły przy piosenkach granych i śpiewanych także przez pana Zygmunta, włączając się w ten sposób we wspólną modlitwę.

6- latki na balu karnawałowym
Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. A może przede wszystkim dla naszych milusińskich. Dla nich bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W naszym przedszkolu także odbył się taki bal 16 lutego , podczas którego najmłodsi mieli możliwość wspólnych zabaw tanecznych. Nasz bal otworzyła pani wicedyrektor Elżbieta Niedziałek, witając wszystkich i życząc wesołej i udanej zabawy. Świetlica wyglądała bajecznie i kolorowo, przystrojona łańcuchami, serpentynami i balonami. Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą prezentowały wymyślne stroje. Przebierańcy świetnie bawili się , uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach przygotowanych przez wychowawców i mamę Kuby Kuźduba, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić soczku. W trakcie trwania balu również rodzice naszych milusińskich, bardzo chętnie się bawili. Taka zabawa odbywa się w naszym przedszkolu co roku i co roku towarzyszą jej niesamowite emocje i niezapomniane przeżycia . Bal zakończył się wspólnym obiadem.

BIEDRONKI NA BALU KARNAWAŁOWYM
W tym roku ferie zimowe rozpoczęły się PRZEDSZKOLNYM BALEM KARNAWAŁOWYM. Wszyscy bawiliśmy się wspólnie na świetlicy szkolnej. Na bal przybyło mnóstwo księżniczek, rycerzy i przeróżnych postaci bajkowych. Oficjalnie bal rozpoczęła wicedyrektor placówki, pani Elżbieta Niedziałek. Zabawa była wspaniała. Oprócz tańców indywidualnych, w parach i grupowych, było również mnóstwo konkursów z nagrodami, w których zawsze było bardzo dużo uczestników. Również pani Ilona Kuźdub, w imieniu Rady Rodziców, z pomocą uczennic z klasy IV, przygotowała konkursy i nagrody dla przedszkolaków. Dla dzieci zmęczonych zabawą, na stolikach czekał słodki poczęstunek o który zadbała pani Krysia, panie kucharki oraz rodzice. Mamy nadzieję, że miłe wspomnienia z balu, długo będą towarzyszyły naszym maluchom.

BIEDRONKI NA SPEKTAKLU TEATRALNYM.
Dnia 13 lutego, przedszkolaki z grupy „Biedronek”, wraz ze swymi starszymi kolegami z przedszkola, odbyły wycieczkę do Miejskiego Centrum Kultury w Starachowicach, na spektakl teatralny wystawiany przez aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie, pt: „Księżniczka na ziarnku grochu”. Była to uwspółcześniona wersja baśni Hansa Christiana Andersena, która wywoływała u dzieci mnóstwo emocji. Można było w niej znaleźć nie tylko dużą dawkę humoru słownego i sytuacyjnego, ale też elementy wprowadzające nastrój grozy. Znakomitym uzupełnieniem była również muzyka. Najlepszą rekomendacją było skupienie i radość na twarzach dzieci, od początku aż do końca spektaklu.

6-latki na spektaklu
13 lutego dzieci obejrzały w MCK w Starachowicach spektakl w wykonaniu aktorów Współczesnego Teatru Krakowskiego pt. „ Księżniczka na ziarnku grochu”. Pełna uroku, koloru i wesołych piosenek wersja znanej i lubianej baśni Andersena przeniosła dzieci w fantastyczny świat Króla Grocha, Królowej Grochówki i ich syna, Księcia Groszka. Dowcipne dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji nie pozwoliły na nudę, a zmieniająca się dekoracja, która szybko przeobrażała scenerię przygód królewskiej rodziny, przykuwała uwagę młodego widza.
Dzieciom bajka bardzo się podobała, o czym świadczyły gromkie brawa dla artystów.

Tłusty czwartek u 6- latków
Zgodnie z tradycją Tłusty Czwartek obfitował w naszej grupie w przepyszne faworki i krążki przygotowane przez mamę Kuby Sowy i mamę Kuby Kuźduba. Dzieci z uśmiechem zajadały się pysznymi wypiekami. Jest to przysmak, który smakuje chyba wszystkim na świecie. Dziękujemy mamom za słodką niespodziankę.

„Poczytaj mi mamo…”
Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. Dlatego też wspólnie z Rodzicami oraz z Ich aktywnym udziałem, rozpoczęliśmy Tydzień czytania bajek . Akcja miała na celu kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowania ich, a także przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych .
9 lutego akcję zainaugurowała mama Czrusia Głowackiego. Przeczytała bajkę „Kot w butach” wybraną przez synka. W kolejnych dniach gościliśmy w przedszkolu mamę Oliwki Garbarczyk , Kubusia Drożdża. Swe możliwości narratorskie zaprezentowała również mama Patryczka Jagielo czytając bajkę o „Trzech świnkach”. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały bajek i obejrzały kolorowe ilustracje. Na zakończenie akcji na przedszkolaków czekała niespodzianka, wyjazd do Starachowickiego Centrum Kultury w Starachowicach. Spektakl przygotowany był przez Teatr Współczesny z Krakowa. Pełna uroku, koloru i wesołych piosenek wersja znanej i lubianej baśni Andersena przeniosła dzieci w fantastyczny świat Króla Grocha, Królowej Grochówki i ich syna, Księcia Groszka. Dowcipne dialogi oraz zmieniająca się dekoracja nie pozwalały na nudę, a nieoczekiwane zwroty akcji oraz przestrzenne efekty wideo przykuwały uwagę dzieci.

Profilaktyka uzależnień dzieci od Internetu i gier komputerowych
Zbliżający się Dzień Bezpiecznego Internetu był doskonałą okazją do zapoznania rodziców dzieci przedszkolnych z tematyką profilaktyki uzależnień dzieci od Internetu i gier komputerowych. W dniu 3 lutego 2015, p. Urszula Kwaśniewska przeprowadziła pogadankę, w której poruszyła zagadnienia najczęstszych zagrożeń, symptomów uzależnienia od Internetu i gier komputerowych i środków zaradczych. Ciekawym elementem pogadanki było przedstawienie przykładów bezpiecznego korzystania z komputerów i urządzeń mobilnych oraz rekomendacja programów edukacyjnych i rozrywkowych dla dzieci.

Zajęcia przyrodnicze dla 6-latków
5 lutego nasza grupa wzięła udział w ciekawych zajęciach przyrodniczych prowadzonych przez panią Magdalenę Michalik z Parków Krajobrazowych z Kielc. Dzieci poznawały podczas prezentacji multimedialnej różne gatunki zwierząt żyjących w naszych lasach , ich sposoby przygotowania się do zimy, odgadywały zagadki przyrodnicze i utrwalały wiadomości o ptakach pozostających u nas na zimę. Na zakończenie otrzymały książeczki edukacyjne „ Poznajemy zwierzęta chronione”.

„BIEDRONKI” POZNAJĄ ZWYCZAJE ZWIERZĄT.
Dnia 5 lutego, przedszkolaków odwiedziła przedstawicielka Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Podczas ciekawej prezentacji, dzieci uzupełniły wiedzę na temat sposobów spędzania zimy przez wybrane gatunki ptaków i zwierząt. ”Biedronki” , miały również okazję pochwalić się swoją wiedzą w tym temacie, odpowiadając na zadawane przez naszego gościa pytania. Niewątpliwie były to bardzo atrakcyjne zajęcia dla naszych przedszkolaków, a kolejną niespodzianką były otrzymane książeczki edukacyjne, które będą doskonałą pomocą dydaktyczną do zajęć utrwalających .

MOTYLKI DOCZEKAŁY SIĘ ŚNIEGU
Za oknem wreszcie biało, przybywa śniegu, który dzieci przecież uwielbiają. To świetna okazja, aby zażyć zabawy na świeżym powietrzu , porzucać się śnieżkami, lepić śnieżne kule powiększając galerię bałwanków.

MOTYLKI NA LEKCJI PRZYRODY
5 lutego Motylki wzięły udział w ciekawej lekcji przyrody. Przedszkolaków odwiedziła przedstawicielka Zespołu Parków Krajobrazowych pani Magdalena Michalik. Dzieci dowiedziały się jak zmienia się las i jego mieszkańcy o tej porze roku, które ptaki opuszczają nasz klimat i udają się do ciepłych krajów a które zostają . Dzięki prezentacji multimedialnej, miały również okazję usłyszeć odgłosy ptaków i zwierząt , poznały zwyczaje niektórych z nich. Lekcja była bardzo ciekawa a na jej zakończenie przedszkolaki dostały upominki, książeczki z postaciami zwierzątek do kolorowania.

BIEDRONKI W BIBLIOTECE
Uzupełnieniem tygodniowego cyklu zajęć na temat bajek i baśni dziecięcych, była wizyta przedszkolaków z grupy „Biedronek”, w bibliotece gminnej. Pracująca w niej pani Joasia, przygotowała dla naszych maluchów mniej znaną a również bardzo interesującą bajkę o czarodziejskiej rybce. Dzieci z uwagą wysłuchały czytaną bajkę, a następnie wykonały pracę plastyczną zainspirowaną wysłuchanym utworem. Oczywiście głównym bohaterem większości prac była złota rybka. Dzieciom tak bardzo podobała się wizyta w bibliotece, że już zaplanowały kolejną. Dziękujemy pani Joasi za miłe i ciekawe spotkanie. A my, nawiązując do omawianej tematyki, rozpoczęliśmy cykl pod hasłem „Tydzień czytania dzieciom”, w którym to rodzice, czytają w przedszkolu swoje ulubione bajki.

6-latki w bibliotece
W ramach programu Cała Polska Czyta Dzieciom , pani Joanna Dygas czytała dzieciom baśń braci Grimm „ O Rybaku i złotych dzieciach”. Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały baśni , a następnie wykonały do niej piękne ilustracje, które zabrały do domu , aby pochwalić się rodzicom.

Zimowe zabawy 6- latków
Każdy dzień spędzony w przedszkolu to niezwykła okazja do zabawy i do pogłębiania wiedzy poprzez zabawę. Dziś tematem przewodnim naszych rozmów są zimowe zabawy i sporty. Aura za oknem sprzyja , więc pora na zabawy saneczkowe na świeżym powietrzu.

MOTYLKI POZNAJĄ ZASADY BEZPIECZNEJ ZABAWY ZIMĄ
W ostatnim tygodniu stycznia Motylki realizowały tematykę związaną z bezpieczeństwem podczas zabaw zimowych. Podsumowaniem była piątkowa wizyta pani sierżant Agnieszki Kamińskiej z Powiatowej Komendy Policji w Starachowicach. Podczas tego spotkania przedszkolaki utrwalały wiedzę o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić w domu i w przedszkolu oraz jak i gdzie bezpiecznie bawić się zimą. Zbliżające się ferie mogą dostarczyć wiele sytuacji w których ta wiedza będzie przydatna.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA u Motylków
23 stycznia w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie . Przedszkolaki z grupy Motylków zaprosiły szczególnych gości. Świętowaliśmy, bowiem Dzień Babci i Dziadka. Dziadkowie i babcie licznie przybyli na uroczystość, podekscytowani z niecierpliwością oczekiwali na występ swoich wnucząt. Dzieci śpiewały piosnki i recytowały wierszyki. Goście byli poruszeni. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Kolejną niespodzianką dla naszych gości były laurki i ramki ze zdjęciami dzieci. Na koniec wszyscy rozkoszowali się pysznymi ciastami domowego wypieku. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. I za rok znów się spotkamy z naszymi miłymi dziadkami.

Dzień Babci i Dziadka w grupie „Biedronek”.
W piątek, dnia 23 stycznia, przedszkolaki gościły w przedszkolu swoje babcie i dziadków. Aby uroczyście uczcić Dzień Babci i Dzień Dziadka, maluchy przygotowały wierszyki z życzeniami, piosenki oraz taniec – „Polkę dla babci”. Nie zabrakło również upominków przygotowanych w przedszkolu. Na zakończenie zaś, rodzice, zorganizowali poczęstunek dla naszych miłych gości oraz dzielnych artystów.

Święto Babci i Dziadka u 6-latków
Święto Babci i Dziadka to niezwykły dzień. Uroczystość z tej okazji jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. 23 stycznia odbyło się spotkanie z kochanymi babciami i dziadkami w grupie 6-latków. Dzieci, pod kierunkiem wychowawcy , przygotowały program artystyczny. Dla licznie przybyłych gości wnuki przekazały najpiękniejsze życzenia wyrażone wierszem, piosenką i tańcem. Obecne na akademii : Pani dyrektor Dorota Janas i Pani wicedyrektor Elżbieta Niedziałek również złożyły dostojnym gościom gorące życzenia z okazji Ich święta.
Była to miła okazja, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek oraz podziękować za miłość, cierpliwość, troskę i wyrozumiałość. Występ małych aktorów wywołał u babć i dziadków ogromną radość i wzruszenie. Gromkimi brawami podziękowali oni swoim ukochanym wnukom za występy. Następnie dzieci obdarowały ukochanych gości przygotowanymi upominkami. Po części artystycznej zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. Było to spotkanie pełne uśmiechów, wzruszeń i radości. Wspaniała atmosfera przyczyniła się do umocnienia jeszcze większej więzi rodzinnej. Dzień Babci i Dziadka na długo pozostanie w pamięci, zarówno dziadków jak i dzieci.

Spotkanie z pielęgniarką w grupie 6-latków.
Pani pielęgniarka Alicja Dygas w naszej grupie przeprowadziła pogadankę na temat higieny osobistej oraz opowiedziała dzieciom jak należy się odżywiać, ubierać aby być zdrowym. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat zdrowego odżywiania. Wiedzą, że owoce, warzywa i nabiał należy jeść często, a słodycze ograniczyć i jeść w niewielkich ilościach. Przypomniała także przedszkolakom o konieczności dbania o higienę poprzez codzienne mycie ciała, zmianę bielizny oraz częste mycie rąk w ciągu dnia, które jest ważne nie tylko ze względów higienicznych, ale również ze względu na możliwość przenoszenia zarazków.

Zimowe spacery 6-latków – obserwacja przyrody.
W słoneczne dni chętnie wychodzimy na spacery z dziećmi na dwór, aby poczuć smak zimy, której w tym roku jak na lekarstwo. Te chwile wykorzystujemy również na ciekawe obserwacje i dokarmianie ptaków w przedszkolnym ogrodzie, a nad zalewem dzikich kaczek. Na spacerach oglądamy wygląd drzew i krzewów okrytych śniegowymi płatkami oraz próbujemy rozpoznawać różne ślady na śniegu. Swoje spostrzeżenia dzieci wykorzystują na zajęciach plastycznych. Nasze zimowe spacery mają nie tylko walory zdrowotne, ale również edukacyjne.

Biedronki pomagają ptakom.
Nasze przedszkolaki wiedzą, że zimą należy pomagać zwierzętom i ptakom, gdyż trudno im w tym okresie samodzielnie znaleźć pożywienie. Dlatego też, wystawiliśmy na nasz przedszkolny plac zabaw, karmnik dla ptaków. Dzieci systematycznie przynoszą do niego smakołyki . Wsypujemy do niego zarówno ziarna i kasze, jak i wywieszamy słoninkę - przysmak sikorek. Przedszkolaki z dużą ciekawością wyglądają przez okno w przedszkolnej sali, żeby zobaczyć jacy goście odwiedzają nasz karmnik i cieszą się widząc przylatujące do niego ptaszki.

SPOTKANIE PRZY OPŁATKU W GRUPIE BIEDRONEK.
W okresie przedświątecznym wiele uwagi podczas zajęć przedszkolnych poświęca się przybliżaniu tradycji bożonarodzeniowych oraz wprowadzaniu świątecznej atmosfery. 19 grudnia, w piątek ,dzieci przedszkolne zaprosiły swoich bliskich, aby wspólnie cieszyć się zbliżającymi się świętami. Z tej okazji, dzieci przygotowały przedstawienie przypominające okoliczności narodzin Jezusa. Mali aktorzy, pomimo tego, iż był to ich pierwszy występ przed publicznością, spisali się doskonale. Rodzice również włączyli się w organizację wspólnej uroczystości poprzez przygotowanie poczęstunku. To piątkowe przedpołudnie upłynęło nam więc w miłej, rodzinnej atmosferze, przy dźwiękach pięknych polskich kolęd. Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do zorganizowania naszego wigilijnego spotkania.

Wigilia u 6- latków
Święta Bożego Narodzenia to czas radości, zadumy, ciepłych rodzinnych spotkań. W czwartek, 19 grudnia 2014 r. magia świątecznego nastroju pełnego życzliwości i radości udzieliła się przybyłym do Przedszkola rodzicom, gościom. Dzieci zaprezentowały Jasełka Bożonarodzeniowe. Zgodnie z tradycją wystąpili w nich: Maria i Józef, trzej królowie, pasterze i piękne anioły, które zstąpiły tego dnia na ziemię oraz dzieci przybyłe do stajenki, aby cieszyć się z narodzin Pana Jezusa. Recytowane teksty przeplatały się śpiewem kolęd i pastorałek. Wspaniały występ dzieci został nagrodzony gromkimi brawami. Następnie wszyscy złożyli sobie świąteczne życzenia i zasiedli do wspólnego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.
Bardzo dziękuję rodzicom za pomoc w organizacji naszego Wigilijnego spotkania .
Życzę wszystkim rodzicom, dzieciom, babciom oraz dziadkom
Zdrowych, wesołych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.
Niech będą one okazją do zadumy,
ale i radości z rodzinnego spotkania.
Niech przyniosą wytchnienie od codziennych zmagań i trosk.
Oby magia Bożego Narodzenia przetrwała w nas jak najdłużej!

ŚWIĄTECZNE STROIKI 6-LATKÓW
6-latki wzięły udział w kiermaszu świątecznych stroików. Wspólnie z rodzicami wykonali je w domu a następnie zostały przekazane na kiermasz szkolny. Zarobione pieniądze zostaną zainwestowane w potrzeby naszej placówki.

6-latki w pracowni krawieckiej
Celem przeprowadzonych zajęć było zapoznanie dzieci z pracą krawcowej, ukazanie przydatności wykonywania tego zawodu oraz budzenie szacunku dla ludzi wykonujących ten zawód. Dzieci zobaczyły podstawowe wyposażenie zakładu krawieckiego oraz z wygląd i sposób działania maszyny do szycia, do haftowania różnych wzorów na koszulkach. Pod okiem krawcowej pani Teresy dowiedziały się jak powstają ubrania. Oprócz tego przedszkolaki uczyły się, jak należy zdjąć miarę centymetrem krawieckim. Dzieci z uśmiechem na twarzy uczestniczyły w zajęciach, zdobywając przy tym nowe wiadomości i doświadczenia.

MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU.
W tym roku, Mikołajki w przedszkolu, były pełne wrażeń. Nie tylko Mikołaj miał dla dzieci prezent, ale także nauczyciele postanowili nagrodzić swoich wychowanków niezwykłą niespodzianką. Tego dnia, zamienili się oni w bajkowe postacie i wystawili bajkę pt. „Jaś i Małgosia”. Maluchy w wielkim skupieniu oglądały przedstawienie i z ogromnymi emocjami śledziły losy naszych bohaterów. Małym widzom towarzyszyli na widowni ich rodzice, oraz wyjątkowy gość – Mikołaj. Jak każdej bajce, również naszej towarzyszyło przesłanie – dobro zawsze zwycięża a zło zostaje ukarane. Po przedstawieniu nadszedł czas na spotkanie z Mikołajem. Dzieci również zaprezentowały przygotowane wiersze i piosenki a Mikołaj nie pominął żadnego z nich podczas wręczania prezentów. Ten niezwykły dzień na długo pozostanie w pamięci nie tylko dzieci, ale i ich wychowawców.

ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU
Co roku w naszym Przedszkolu organizowane są Andrzejki. Andrzejki - to tradycja ludowa wieczoru wróżb pielęgnowana od dawnych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dlatego też w naszym Przedszkolu kultywowane są piękne tradycje ludowe, które warto ocalić od zapomnienia.
Prawdziwa zabawa andrzejkowa musi być pełna wróżb. Najważniejsze z nich to lanie wosku przez klucz, zabawy z losami, wyścig butów itp.– dzięki tym tradycyjnym elementom andrzejek, dzieci mogły pobawić się w poznawanie swojej przyszłości, co dostarczyło obecnym wielu przeżyć i emocji. Na przedszkolnym holu przy dźwiękach muzyki odbywały się wspólne tańce przedszkolaków. Rodzice przygotowali dla dzieci słodki poczęstunek oraz aktywnie uczestniczyli we wspólnych, pełnych magicznego klimatu zabawach, za co serdecznie dziękujemy.

Dzień pluszowego misia
25 listopada to Dzień Pluszowego Misia. Dzień, który mogą świętować mali i duzi. Bo przecież każdy miał przynajmniej jednego pluszowego przyjaciela, pocieszyciela, towarzysza radości i smutków. W dniu tym najważniejszymi gośćmi w przedszkolu były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu. Nasze przedszkolaki obchodziły to święto wspólnie ze swoimi misiami w MG Bibliotece w Wąchocku na zaproszenie p. dyr. Małgorzaty Polakowskiej i Joanny Dygas. Dzieci poznały historię Pluszowego Misia, obejrzały ulubione bajki, rozwiązywały zagadki a następnie bawiły się przy piosenkach śpiewanych przez panią Jolę Rudzką. Dziękujemy za miłą zabawę.

W PRACOWNI PLASTYCZNEJ
Motyle odkrywają swoje talenty plastyczne nie tylko w przedszkolu. Ostatnio korzystając z zaproszenia pani plastyk z MGOK w Wąchocku , przedszkolaki obejrzały pracownię plastyczną i same uczestniczyły w zajęciach. Wytwory swojej pracy zabrały ze sobą.

W OBIEKTYWIE
Zajęcia grupy Motylków w plenerze z aparatem fotograficznym .

6-latki w pracowni plastycznej
Nasza grupa gościła w pracowni plastycznej MG Ośrodka Kultury w Wąchocku u pani Eli. Dzieci miały okazję obejrzeć prace plastyczne i techniczne wykonane różną techniką podczas zajęć organizowanych przez panią plastyczkę. Dla nas pani Ela przygotowała zajęcia , na których ozdabialiśmy filcowe choineczki papierowymi elementami. Dzieciom zajęcia bardzo się spodobały i chętnie będą uczestniczyć w następnych, na które zostaliśmy zaproszeni . Bardzo dziękujemy pani Eli.

„Biedronki” w pracowni plastycznej.
Przedszkolaki z grupy „Biedronek” ,wybrały się z wizytą do pracowni plastycznej znajdującej się w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku. Podczas wizyty, miały okazję zobaczyć, jak wygląda warsztat pracy plastyka, oglądały również różnorodne prace plastyczne, wykonywane podczas zajęć plastycznych przez starsze dzieci. Oczywiście same też wzięły udział w zajęciach plastycznych, które poprowadziła pani Elżbieta – instruktor plastyki. Dzieci były bardzo zadowolone z wykonanych prac, które mogły zabrać do domu.

Wycieczka do Klasztoru Ojców Cystersów w Wąchocku.
We wtorek grupa Motylków wybrała się do Klasztoru Ojców Cystersów. Przedszkolaków serdecznie powitał brat zakonny Filip. Zwiedzanie zabytkowego klasztoru dzieci zaczęły od Sali wystawowej z eksponatami przekazanymi przez ks.ppłk Walentego Ślusarczyka .Pamiątki zebrane obrazują zrywy niepodległościowe narodu polskiego. Prezentowana jest tam broń, sztandary i inne pamiątki z powstań. Na krużgankach przedszkolaki oglądały zdjęcia przedstawiające braci zakonnych w codziennym życiu zakonnym oraz miejsc niedostępnych zwiedzającym. Następnie brat Filip poprowadził dzieci do wirydarza , miejsca spacerów zakonników znajdujący się w środkowej części klasztoru. Dzieci z zainteresowaniem rozglądały się po kapitularzu, kolejnym przystanku zwiedzania, służącym do zebrań zakonników a również do przeprowadzania obrzędów związanych z życiem zakonników m.in. obłuczyn, ceremonii pogrzebowych. Kapitularz w klasztorze cystersów jest jednym z ładniejszych pomieszczeń w stylu romańskim. Przedszkolaki mogły obejrzeć również refektarz , miejsce które pełni w klasztorze funkcję jadalni. Brat Filip opowiedział o zwyczajach klasztornych panujących podczas posiłków, rodzaju posiłków, hierarchii przy stołach. Bardzo duże zainteresowanie wzbudził u dzieci karcer , gdzie w dawnych czasach zakonnicy odbywali karę. Dzieci wysłuchały tez krótkiej historii świątyni , której wystrój jest barokowy i powstał w XVII w. kiedy to wyremontowano wnętrze, położono nową polichromię figuralną przedstawiającą. Na sklepieniach przedstawia ona postacie świętych dostojników kościoła, a na ścianach nawy głównej sceny z życia Chrystusa i Matki Bożej.
To był dzień pełen wrażeń!!!

Wizyta fotografa w grupie „Biedronek”.
Zgodnie z omawianą tematyką zajęć, co pewien czas zdobywamy wiedzę o wykonywanych przez ludzi zawodach. Najciekawiej potrafi opowiadać osoba , która wykonuje dany zawód. Dlatego też, bardzo nam było miło gościć w przedszkolu pana Michała, który jest fotografem. Nasz gość, przyniósł wiele rekwizytów wzbogacających przekazywane wiadomości i umożliwiających praktyczne wykorzystanie zdobywanej wiedzy. Przedszkolaki samodzielnie wykonywały zdjęcia, uczyły się prawidłowo pozować, a także poznały wiele nowych pojęć związanych z pracą fotografa. Bardzo dziękujemy panu Michałowi za poświęcony czas, oraz ciekawe, starannie przygotowane zajęcia.

6-latki w MG Bibliotece w Wąchocku
13 listopada 6-latki odwiedziły MG Bibliotekę w Wąchocku.. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem zwiedzały bibliotekę.. Dzieci miały możliwość zapoznania się z zasadami zachowania w bibliotece, dowiedziały się również jak wygląda praca pań bibliotekarek oraz jakie książki znajdują się na półkach. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, pani Asia Dygas przeczytała dzieciom bajkę, zadawała zagadki dotyczące znanych bohaterów bajek. Dla większości dzieci było to pierwsze spotkanie z biblioteką, książkami oraz pracownikami biblioteki. Na zakończenie zadowolone i zachęcone obiecały, że dołączą do kręgu nowych czytelników. Nasze przedszkolaki zostały zaproszone przez panią dyrektor na obchody Święta Pluszowego Misia w dniu 25 listopada.

Zajęcia otwarte w grupie Biedronek.
Dnia 12 listopada, odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, naszych najmłodszych przedszkolaków. Tego dnia, dzieci poznały legendę o św. Marcinie oraz tradycje i zwyczaje związane z jego świętem, które obchodzone jest 11 listopada. Zgodnie z tradycją, przeszliśmy w pochodzie ulicami Wąchocka, niosąc ze sobą przyniesione przez dzieci latarenki oraz wykonane w przedszkolu przy pomocy rodziców, lampiony. W Poznaniu, w Dniu św. Marcina, wypieka się ogromne ilości rogali świętomarcińskich. My również, w przedszkolu, upiekliśmy ciasteczka w kształcie rogali, którymi częstowaliśmy także przechodniów spotkanych podczas marszu z lampionami. Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy znaleźli czas, aby aktywnie uczestniczyć w zajęciach przedszkolnych.

„Biedronki” dbają o zdrowie.
Za oknem jesienna pogoda, sprzyja rozwojowi wirusów i bakterii, dlatego też, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, jak się przed nimi uchronić. Pomogły nam w tym informacje zdobyte od zaproszonego gościa – pani Alicji, naszej szkolnej pielęgniarki. Pani Alicja przypomniała nam o konieczności dbania o odpowiednie odżywianie, ubiór i higienę osobistą. Zwróciła uwagę na niebezpieczeństwo związane z zażyciem lekarstwa przez dziecko bez nadzoru osoby dorosłej, a także na sposoby postępowania w przypadku choroby w celu zminimalizowania ryzyka zarażenia innej osoby. Dzieci z uwagą słuchały naszego gościa i z pewnością na długo zapamiętają jej dobre rady. Dziękujemy pani Alicji za spotkanie.

Jesienne Spotkanie z Muzyką
12 listopada 2014 roku w MGOK w Wąchocku 6-latki w ramach cyklu Spotkań z Muzyką spotkały się z instruktorem muzycznym. Pan Marek Samsonowski- muzyk zapoznał dzieci z wybranymi instrumentami muzycznymi dętymi, smyczkowymi, perkusyjnymi oraz z ich brzmieniem. Dzieci miały okazję pooglądać te instrumenty. Muzyk zaprezentował dzieciom perkusję- krótko przedstawili jej historię, a także pozwolili na niej pograć. Wspólny śpiew oraz zabawy ruchowe urozmaiciły owe spotkanie.

Święto Niepodległości
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszym Przedszkolu odbył się „uroczysty poranek”z udziałem najmłodszych przedszkolaków, dyrekcji oraz rodziców. Celem uroczystości było rozbudzenie postaw patriotycznych wśród dzieci poprzez przybliżenie wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Wszystkie dzieci w galowych strojach, z przypiętymi kotylionami wyglądały odświętnie i uroczyście. Cała społeczność przedszkolna odśpiewała hymn Polski ,,Mazurek Dąbrowskiego’’. Po nim nastąpiła część artystyczna. Dzieci z grupy 5 i 6-latków zaprezentowały montaż słowno-muzyczny a 6-latki zatańczyły Krakowiaka. Słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. W ustach kolejnego pokolenia uroczyście zabrzmiały słowa tak bardzo znane, lecz wymowne: ,,Kto ty jesteś? Polak mały’’. Recytatorskie, wokalne oraz taneczne umiejętności przedszkolaków nagrodzone zostały gromkimi brawami.

Kulinarne przygody Biedronek.
Po przygotowanych we wrześniu owocowych smakołykach, przyszedł czas na kolejne kulinarne zajęcia. Tym razem wspólnie upiekliśmy przepyszne gofry. Ich zapach unosił się po całym przedszkolu. Dzieci były bardzo aktywne podczas przygotowywania naszego dania, a widząc ich wielki zapał do pracy na tego rodzaju zajęciach, z przyjemnością planujemy kolejne potrawy, które wykonamy w przedszkolu.

Pielęgnujemy tradycje.
Jak co roku, przedszkolaki, w dniu poprzedzającym Święto Zmarłych, odwiedziły pobliski cmentarz. Nawiązując do tradycji chrześcijańskich, zapaliły z pomocą wychowawców świeczki przy pomniku, poświęconym poległej w obronie ojczyzny, ludności Wąchocka. Była to jednocześnie okazja, aby uświadomić dzieciom zasady zachowania obowiązujące na cmentarzu i w jego pobliżu.

6-latki pamiętają o zmarłych.
W czwartek 30.10.2014r. nasza grupa wybrała się na cmentarz. Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Dzieci tego dnia zapaliły znicze na grobach i pomodliły się za poległych żołnierzy, wspominając przy tym swoich bliskich zmarłych.

MAŁA LEKCJA PRZYRODY
We wtorek 21 października Motylki z ogromną radością przywitały niezwykłego gościa – Przedstawiciela Nadleśnictwa w Skarżysku Kam Pana Adriana Grosa .
Dzieci oczekiwały go z niecierpliwością już od samego rana. Ich cierpliwość została nagrodzona.
Pan leśniczy opowiadał bardzo ciekawe rzeczy o pracy leśnika , o lesie i mieszkających w nim zwierzętach i ptakach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt. Z ogromnym zaangażowaniem dzieci odgadywały przygotowane zagadki o zwierzętach , gość zdumiał się, że nasze przedszkolaki posiadają tak dużą wiedzę o mieszkańcach lasu .Na zakończenie tego miłego i radosnego spotkania Pan leśniczy wręczył przedszkolakom książeczkę o zwierzętach leśnych, a w zamian dzieci pięknie zaśpiewały i zatańczyły.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY PANU LEŚNICZEMU ZA TO OWOCNE SPOTKANIE I Z NIECIERPLIWOŚCIĄ CZEKAMY NA KOLEJNE !!!

„Biedronki” i „Motylki” w szkolnej bibliotece.
Październik to od kilku lat Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, dlatego też, przedszkolaki właśnie w tym miesiącu, odbyły swoją pierwszą wizytę w naszej szkolnej bibliotece. Dzieci były zafascynowane ilością zgromadzonych książek, z wielką ciekawością oglądały też samodzielnie wybrane książki, przeznaczone dla najmłodszych czytelników. Z uwagą wysłuchały, czytanego przez panią bibliotekarkę opowiadania. Na zakończenie wyraziliśmy chęć odbycia kolejnych spotkań w bibliotece. Mamy nadzieję, iż działania przedszkola, mające na celu wzrost zainteresowania literaturą wśród dzieci, przyniosą oczekiwane efekty.

Biedronki poznają las
Podsumowaniem tygodniowej tematyki na temat lasu i jego mieszkańców, była wycieczka przedszkolaków z grupy Biedronek do lasu w pobliżu leśniczówki w Wąchocku. Wprawdzie nie mieliśmy okazji spotkać żadnego z leśnych zwierzątek, ale równie interesująca dla dzieci, była roślinność występująca w lesie. Poznaliśmy nazwy gatunków drzew iglastych i liściastych, których w odwiedzanych miejscach znajdowało się najwięcej. Z wycieczki tej, oprócz wielu wrażeń i spostrzeżeń, przywieźliśmy również samodzielnie zebrane przez dzieci pamiątki, do naszego, przedszkolnego kącika przyrodniczego.

„Biedronki” z wizytą na poczcie
W związku z obchodzonym Dniem Poczty Polskiej, dnia 17 października, przedszkolaki z grupy „Biedronki”, odwiedziły Urząd Pocztowy w Wąchocku. W miłej atmosferze zdobywały wiedzę na temat pracy na poczcie, urządzeń wykorzystywanych w tej pracy. Obserwowały także pracownika poczty podczas obsługi klientów. Uzyskały odpowiedź na pytanie: „Co dzieje się z listem wrzuconym do skrzynki pocztowej?”. Na zakończenie postanowiliśmy wykorzystać zdobyte informacje w praktyce, więc dzieci z pomocą nauczyciela, wysłały list. Otrzymały również zadanie od pani pracującej w urzędzie, a mianowicie, wykonanie pracy plastycznej na temat odbytej wycieczki.

Jesienne spacery 6- latków
Jesienna, piękna pogoda zachęca nas do spacerów po najbliższej okolicy, podczas których mamy okazję podziwiać przyrodę w jesiennej szacie. Dzieci uczą się rozpoznawać gatunki drzew, owoce i liście, które z nich opadły. Zbierają „skarby” do kącika przyrodniczego w sali, które będziemy mogli wykorzystać na zajęciach w przedszkolu.

Dzień Przedszkolaka
Dnia 30 września, nasze przedszkolaki, miały podwójny powód do świętowania. Tego, bowiem dnia obchodziliśmy Dzień Chłopaka oraz Dzień Przedszkolaka. W związku z tym, na ogrodach przyklasztornych, odbyło się ognisko integracyjne wszystkich grup przedszkolnych, na które zaproszono również rodziców. W miłym towarzystwie, nawet największym niejadkom smakowała upieczona kiełbasa, a świeże powietrze i piękna pogoda, sprzyjały różnorodnym zabawom ruchowym i sportowym. Nie obyło się również bez upominków, które rodzice wręczyli zarówno chłopcom jak i dziewczynkom. Wychowawcy, dziękują wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do organizacji ogniska oraz aktywnie w nim uczestniczyli.

Dzień Chłopaka i Przedszkolaka u 6-latków
30.09.2014r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka i Dzień Przedszkolaka. Dzień ten upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Z racji święta, dziewczynki z wychowawczynią złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Każde dziecko otrzymało piękne upominki ufundowane przez rodziców, a od Samorządu Szkolnego cukierki. Po śniadaniu udaliśmy się z balonami do ogrodu klasztornego, gdzie rodzice przygotowali dla dzieci słodki poczęstunek w altanie i kiełbaski z grilla. Mama Kuby przygotowała ciekawe zagadki z nagrodami. Cały dzień upłynął dzieciom na wspólnych tańcach, śpiewie i zabawach integracyjnych. Celem imprezy było dostarczenie dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Bardzo dziękuję wszystkim rodzicom za pomoc w organizacji imprezy plenerowej , a paniom Ilonie Kuźdub i Dorocie Szczepańczyk za zakupione zabawki dla naszej grupy.

„Owocowy zawrót głowy” w grupie Biedronek.
29 września, w grupie Biedronek, odbyły się niecodzienne zajęcia, podczas których głównym tematem były przyniesione przez dzieci owoce. Początkowo, dzieci nazywały, porównywały i przeliczały różnorodne owoce a następnie wykonywały z nich owocowe jeżyki oraz sok. Była to też okazja, żeby nie tylko poznać działanie sokowirówki, ale też zasady bezpieczeństwa, o których należy pamiętać podczas korzystania z tego rodzaju sprzętu domowego. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, które zakończyły się wspólną konsumpcją przygotowanych smakołyków.

Dzień Marchewki w grupie „O”
W dniu 25 .09. 2014r. w grupie 6-latków obchodzony był „Dzień Marchewki”. W tym dniu cała sala zamieniła się w pomarańczową krainę poprzez pomarańczowy ubiór dzieci oraz wychowawczyni. Głównym celem akcji było promowanie spożywania warzyw, określanie jadalnej części marchewki, poszerzenie wiedzy na temat pochodzenia marchwi i jej odmian, a także doskonalenie umiejętności pracy w grupie. Świętowanie rozpoczęło się od wręczenia każdemu dziecku znaczka z wizerunkiem marchewki. Dzieci brały udział w zabawach muzycznych, ruchowych, plastycznych, z marchewką jako główną bohaterką dnia. Odgadywały zagadki o warzywach, rozpoznawały marchewkę wśród innych jarzyn, układały na talerzykach marchewkowe obrazki. Było robienie soku z marchwi i chrupanie surowej marchewki . Śmiechu i zabawy było co niemiara - ale o to właśnie chodziło, żeby ten dzień był wyjątkowy od wszystkich - marchewkowy, zakręcony... Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie dzieci będą zdrowe, piękne i uśmiechnięte

DZIEŃ MARCHEWKI
26 września w przedszkolu Motylki obchodziły Dzień Marchewki. Większość dzieci ubrana była na pomarańczowo. Przez cały tydzień pięciolatki uczyły się o wartościach odżywczych warzyw i owoców oraz na czym polega zdrowe odżywianie. Celem tego dnia było przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców, jako darów natury na przykładzie marchewki, rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole oraz zapoznanie dzieci z rzadko używanym w obecnych czasach sprzętem gospodarstwa domowego-sokowirówką. Wszystkie nasze działania w tym dniu były związane tematycznie z marchewką. Były zabawy zręcznościowe, ruchowe przy piosence „ Urodziny marchewki” oraz zadania matematyczne z warzywami i owocami w roli głównej. Było też robienie soku marchwiowo-jabłkowego a później degustacja. Ten dzień był wyjątkowy, zdrowy, witaminowy, pomarańczowy, marchewkowy. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą piękne zdrowe i uśmiechnięte. NA ZDROWIE !!!

Bezpieczny przedszkolak
W miniony piątek do naszego przedszkola przybyli zaproszeni goście – policjanci ruchu drogowego Arkadiusz Erbil i Sebastian Śpiewak. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, m.in. kiedy ktoś obcy chce poczęstować cukierkiem , ostrzegali też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Jak zwykle szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy.
Przedszkolaki czynnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.
Lekcja ta będzie miała zapewne wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku policjanta i znaczenie jego pracy dla społeczeństwa.
Serdecznie dziękujemy panu policjantowi, że znalazł czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami. Zapraszamy częściej do naszego przedszkola!

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014//2015 W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM W WĄCHOCKU
Wakacje dobiegły końca. 1 września 2014 roku w ZPO odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego także dla przedszkolaków. Po części oficjalnej i powitaniu przedszkolaków przez p. dyrektor Dorotę Janas, odbyły się spotkania wychowawców z dziećmi i rodzicami w odnowionych i pięknie udekorowanych salach. Na dzieci czekał poczęstunek przygotowany przez panie kucharki. Dla większości z nich był to powrót do "starych kątów" i dawnych kolegów. Wszystkie dzieci wróciły do przedszkola wypoczęte i gotowe do zabawy. Dzieci, które przyszły do przedszkola po raz pierwszy także wyraziły chęć do wspólnej zabawy i poszukiwania przygód wraz z rówieśnikami.

Żegnaj przedszkole kochane….
26 czerwca 2014r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów ZPO i przedszkolaków. Po części oficjalnej, w sali przedszkolnej, wychowawczyni serdecznie podziękowała dzieciom za wspólną pracę w przedszkolnej grupie oraz życzyła udanych wakacji i samych sukcesów w szkole, a następnie wręczyła pamiątkowe Dyplomy. Podziękowania otrzymali również wszyscy rodzice za współpracę, życzliwość i zaangażowanie w życie przedszkolne.

DZIEŃ DZIECKA U 6-LATKÓW
Z okazji Dnia Dziecka rodzice zafundowali swoim dzieciakom wycieczkę do Kombinatu Formy w Skarżysku – Kam. Przez 2 godz. dzieci bawiły się w Bawialni u Pana Kota.

6-LATKI W CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE
11 czerwca 2014r grupa 6-latków wspólnie z rodzicami wybrała się na wycieczkę autokarową do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzieci zwiedzały ogólnodostępne ekspozycje, jak również samodzielnie przeprowadzały doświadczenia na interaktywnych wystawach. W galerii Bzz bzz preferowały swobodne zabawy wśród ciekawych przedmiotów, które rozbudzały w nich ciekawość świata oraz chęć zdobywania wiedzy. Dzieci miały możliwość zwiedzania Starego Miasta. Atrakcji było wiele i pozostał niedosyt, więc fajnie by było pojechać tam jeszcze raz. Dziękuję rodzicom za pomoc w organizacji wycieczki.

Wiem, bo doświadczam
Nawiązując do Dnia Chemika, który obchodzony jest w czerwcu, w grupie „Motylków” odbyły się zajęcia, podczas których dzieci zdobywały wiedzę w oparciu o przeprowadzane doświadczenia. W wielu zadaniach dzieci musiały przewidzieć efekt eksperymentu i nie było to łatwe zadanie, aczkolwiek czasami się udawało. Okazało się, że tego typu zajęcia są bardzo interesujące dla dzieci, które z wielkim entuzjazmem obserwowały zmiany zachodzące podczas różnorodnych doświadczeń. Wielu przedszkolaków zapowiedziało chęć przeprowadzania podobnych eksperymentów w domu – oczywiście tylko tych bezpiecznych.

Wąchock - moja mała ojczyzna
W czerwcu, w grupie „Biedronek” i „Motylków”, odbyliśmy szereg zajęć mających na celu wzbogacenie wiedzy na temat Wąchocka i wzbudzenie zainteresowania dzieci naszą okolicą. W ramach tych zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawych opowieści związanych z naszą miejscowością i jej historią, oglądały mapy i albumy dotyczące Wąchocka a także poznały i kolorowały herb miasta. Oprócz zajęć w sali przedszkolnej, odbyliśmy również cykl wycieczek po najbliższej okolicy, odwiedzając szereg ważnych miejsc w naszym mieście.

POCZYTAJ MI MAMO - Tydzień czytania u "Motylków"
Przez sześć dni trwała akcja czytania książek przedszkolakom z grupy „Motylków”, przez ich mamy. Dzieci z uwagą słuchały zarówno klasycznych baśni jak i współczesnych bajek znanych z telewizji. Mamy przygotowywały się do spotkań z dziećmi nie tylko wybierając odpowiedni utwór do przeczytania, ale także gromadząc ciekawostki na temat autora lub przynosząc dodatkowe pomoce w celu uatrakcyjnienia zajęć. Bardzo dziękujemy wszystkim paniom, które znalazły czas i wyraziły chęć przeczytania pięknych książek naszym maluchom, a więc mamom: Kacpra O., Igora G., Kuby S., Kuby K., Amelki S. oraz Bolka W.

Mały ratownik - pierwsza pomoc przedmedyczna
3 czerwca strażacy uczyli naszych przedszkolaków udzielania pierwszej pomocy. Nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy się wypadek, dlatego nawet najmłodsze dzieci warto uczyć jak zachować się w przypadku niebezpieczeństwa. Dzieci dowiedziały się na czym polega specyfika udzielania pomocy przedmedycznej. Prezentowano podstawowe wyposażenie strażaków w sprzęt medyczny, a także czynności z zakresu pierwszej pomocy. Dzieci aktywnie uczestniczyły w kolejnych etapach szkolenia, ucząc się jak prawidłowo wezwać służby ratunkowe, ustalić czynności życiowe poszkodowanego a nawet wykonać masaż serca. Dziękujemy strażakom za bardzo pouczającą i ciekawą lekcję.

Sportowy Dzień Dziecka w przedszkolu
02.06.w naszym przedszkolu odbył się Sportowy Dzień Dziecka. Po wysłuchaniu życzeń od wszystkich nauczycieli i rozgrzewce, która odbyła się przy muzyce, przedszkolaki przystąpiły do sportowej rywalizacji. Dzieci dzielnie uczestniczyły w zawodach i zabawach. Odbyło się wiele trudnych i wymagających dużej wytrwałości konkurencji sportowych. Rywalizacji sportowej towarzyszył głośny doping uczestników i nauczycielek. W przerwie była pyszna, pieczona kiełbaska. Zawody zakończyły się uroczystym wręczeniem przez panią wicedyrektor medali, dyplomów i słodyczy wszystkim przedszkolakom. Mali sportowcy bardzo poważnie potraktowali zawody sportowe i bardzo chętnie z wielkim poświęceniem w nich uczestniczyli. Wszyscy spisali się "na medal".

Dzień Rodziców w grupie „0”
29 maja to dzień świętowania z rodzicami z okazji Dnia Matki i czerwcowego Dnia Ojca. W tym dniu rodzice dzieci 6 letnich zostali zaproszeni do przedszkola. Była część artystyczna składająca się z wierszy, piosenek i układów rytmiczno – tanecznych. A wszystko to na cześć Mam i Tatusiów, którzy mogli oglądać swe pociechy w roli aktorów. Uroczystość przebiegła w miłej, uroczystej atmosferze, gdzie nie brak było śmiechu i radości. Potem rodzice otrzymali wykonane przez dzieci upominki - były życzenia, buziaki, kwiaty i wspólny poczęstunek w sali.

Święto naszych rodziców.
Dnia 29 maja, w przedszkolu gościli rodzice, w związku z Dniem Matki oraz Dniem Ojca, które są obchodzone w maju i czerwcu. Kolejno, każda z grup przedszkolnych, wystawiała przedstawienie dla swoich mam i tatusiów. Dzieci przygotowywały się do tego dnia, ucząc się wierszy, piosenek i układów tanecznych, a także własnoręcznie wykonując upominki dla swoich najbliższych. W podziękowaniu za trud włożony w te przygotowania, rodzice zorganizowali pyszny, słodki poczęstunek dla naszych zdolnych artystów.

Występ taneczny Motylków.
Podczas Dnia Sportu, organizowanego dla uczniów naszej szkoły na hali sportowej, przedszkolaki z grupy Motylków, zaprezentowały przed szkolną publicznością, układ taneczny do piosenki „Chocolate”. Pokazy taneczne dzieci przedszkolnych i szkolnych, miały na celu promowanie tańca na terenie naszej placówki. Przedszkolaki, otrzymały od organizatorów pokazów pamiątkowy dyplom oraz cukierki. Dodatkową atrakcją były wspólne zajęcia fitness rozpoczynające piątkowe spotkanie. Za pomoc w przygotowaniu pokazu, podziękowania należą się mamie Kuby, p. Ilonie Kuźdub.

6-latki w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąchocku.
27 maja na zaproszenie strażaków wybraliśmy się do remizy strażackiej w Wąchocku. Po przybyciu zostaliśmy przywitani przez Strażaków, którzy w ciekawy sposób opowiedzieli nam o swojej pracy oraz przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pokazali nam wóz strażacki, Dzieci mogły nie tylko wsiąść do prawdziwego strażackiego wozu, założyć hełm, maskę, ale również mogły obejrzeć przeróżne narzędzia potrzebne strażakom do pracy, obserwować lanie wodę z węży strażackich. Dzieci obejrzały strój strażaka w całej okazałości. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Składamy serdeczne podziękowania Strażakom za zapoznanie dzieci z zawodem strażaka.

"Rodzice czytają w Przedszkolu
W ubiegłym tygodniu wspólnie z Rodzicami oraz z Ich aktywnym udziałem, rozpoczęliśmy akcję „Rodzice czytają Dzieciom w Przedszkolu”. Przedsięwzięcie polega na tym, że chętni Rodzice przychodzą do naszego Przedszkola i czytają Dzieciom. W grupie „Biedronek”, jako pierwsza odwiedziła nas mama Patryka Drożdża, pani Sylwia. Przeczytała bajkę „O smoku Drapibrzuchu”. Bajka bardzo się dzieciom podobała, chętnie wykonały prace plastyczną ze smokiem w roli głównej.

"Lekcje z natury" u Motylków
W maju, przedszkolaki z grupy Motylków, realizowały program edukacyjny Ministerstwa Środowiska, mający na celu wprowadzenie dzieci w fascynujący świat różnorodności biologicznej. Dzieci uczestniczyły w szeregu zajęć o tematyce przyrodniczej, przeprowadzanych zarówno w sali przedszkolnej, jak i w terenie. Z wielkim zaangażowaniem odkrywali tajemnice przyrody, rozwijając jednocześnie wrażliwość, spostrzegawczość i kreatywność. Dodatkową atrakcją, jest otrzymanie od organizatora programu upominku dla grupy, umożliwiającego przeprowadzanie kolejnych obserwacji.

PIKNIK RYDNO
23 maja grupa 6-latków wzięła udział w zajęciach warsztatowych Pikniku Archeologicznego- Rydno. W zainscenizowanym obozowisku dzieci odbyły podróż w przeszłość, spotykając prehistorycznych ludzi, zobaczyły jak się ubierali i mieszkali. Dowiedzieli się, w jaki sposób wykonywali narzędzia z krzemienia oraz jak je wykorzystywano. W warsztacie brązownika obejrzeli biżuterię i wyroby z brązu. Była to doskonała „żywa” lekcja najstarszej historii naszego regionu.

TYDZIEŃ CZYTANIA PRZEZ RODZICÓW DLA DZIECI
W dniach 19- 23 maja odbywał się w grupie zerowej TYDZIEŃ CZYTANIA BAJEK PRZEZ RODZICÓW DLA DZIECI. Rodzice bardzo chętnie w nim uczestniczyli. Codziennie po obiedzie czytali dzieciom wybraną przez siebie bajkę lub wiersze. W piątek bajki czytał dziadek Adriana. Na pamiątkę podarował przedszkolakom książeczkę pt. „ Wiersze dla dzieci”. Bardzo dziękujemy za mile spędzony czas również mamie Klaudii, Piotrusia i Wiktorii, która czytała dzieciom w języku angielskim.

Przedszkolaki na pikniku archeologicznym.
Dnia 22 maja, przedszkolaki wraz z wychowawcami, odwiedziły piknik archeologiczny Rydno nad zalewem w Wąchocku. Dzieci z zaciekawieniem oglądały narzędzia wykonane z krzemieni oraz naczynia wylepiane z gliny. Obserwowały między innymi sposób ubierania się, rozniecania ognia czy też budowania szałasów przez ludzi pierwotnych. Pomagały, także w zorganizowaniu paleniska, znosząc opał i drobne kamienie. Dużą atrakcją była możliwość pomalowania ciała ochrą, z której przedszkolaki bardzo chętnie skorzystały. Dzieci wróciły do przedszkola pełne wrażeń, zmęczone, ale z uśmiechem na twarzy.

Promocja zdrowia w naszym przedszkolu
Nawiązując do Europejskiego Dnia Walki z Otyłością, który obchodzony jest 22 maja, w naszym przedszkolu zostały zorganizowane zajęcia otwarte dla naszych przedszkolaków i ich rodziców, promujące zdrowy styl życia. W tym celu do przedszkola zaproszono również gości: panią dietetyk z Centrum Dietetycznego Naturhouse oraz instruktorkę zajęć fitness – panią Izabelę Lefek. Tego dnia zajęcia wprowadzające w tematykę dbania o nasze zdrowie, odbyły się w poszczególnych grupach. Dzieci poznały również sposób robienia lemoniady oraz świeżych soków warzywno – owocowych, które przydały się szczególnie, tego upalnego dnia. Następnie, na sali gimnastycznej, wszystkie grupy wysłuchały ciekawej prelekcji pani dietetyk na temat zasad zdrowego odżywiania. Dzieci również wykazały się dużą wiedzą w tym zakresie. Kolejnym punktem były wspólne zajęcia fitness, będące dużą atrakcją nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy wzięli udział w zorganizowanych zajęciach otwartych i liczymy na większą frekwencję kolejnym razem.

Wiemy jak zdrowo się odżywiać
Już od najmłodszych lat dzieci powinny znać podstawowe zasady zdrowego odżywiania. Dlatego też, w naszym przedszkolu odbywają się zajęcia poruszające tematykę prawidłowego żywienia. Omawiając korzyści płynące z wprowadzania do naszego jadłospisu owoców i warzyw, dzieci z pomocą nauczyciela wykonały sałatkę z przyniesionych do przedszkola różnego rodzaju owoców. Takie zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci, które chętnie wykonują powierzone im zadania. Nagrodą była pyszna sałatka, zjedzona przez dzieci z wielkim apetytem.

Dzień Bibliotekarza
Dzień 8 maja jest niezwykle ważny w kalendarzu każdej biblioteki. Data ta wyznacza otwarcie Tygodnia Bibliotek i Dzień Bibliotekarza. Hasło tegorocznych obchodów brzmi Czytanie łączy pokolenia. Nasza grupa pamiętała o tym święcie. Złożyliśmy życzenia paniom bibliotekarkom i podziękowania za organizowanie dla nas ciekawych zajęć. 6-latki zostały zaproszone 15 maja na uroczyste pasowanie na czytelnika MG Biblioteki w Wąchocku.

SKARBY ZIEMI
6 – latki uczestniczyły w prelekcji połączonej z wystawą pt. ,,Skarby Ziemi”. Dzieci miały okazję poznać historię geologiczną naszej planety, oraz ziemi świętokrzyskiej, sposób powstawania minerałów. Obejrzały okazy kamieni szlachetnych, rubiny ,perły, szczątki meteorytów, itp. oraz biżuterię wykonaną z tych kamieni.

DZIEŃ FLAGI W PRZEDSZKOLU
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, a także rozwijając poczucie przynależności narodowej, my również wzięliśmy udział w obchodach Święta Flagi. 30.IV. nasze przedszkolaki wraz z nauczycielami przemaszerowały z flagami w rękach ulicami miasta, co spotkało się z dużą aprobatą jej mieszkańców. Wszystkie przedszkolaki były bardzo dumne z takiej lekcji patriotyzmu. W tym dniu dzieci obejrzały również przedstawienie z okazji rocznicy Konstytucji 3-maja, przygotowaną przez uczniów naszej szkoły Była to dla dzieci wspaniała okazja do poznania historii naszej Ojczyzny.

DNI OWARTE W NASZYM PRZEDSZKOLU
Od wielu lat organizujemy Dni Otwarte dla przyszłych przedszkolaków. W tym roku odbyły się w dniach 24- 25 kwietnia. Panie przygotowały ciekawe zabawy, zajęcia i materiały plastyczne. Zabawki też się przygotowywały. Miś pilnował porządku. Lalki siedziały prosto, żeby lepiej widzieć, samochody ustawiały się odpowiednio, aby łatwiej trafić do dziecięcych rączek. Wreszcie – tak, idą dzieci! Niektóre śmiało wchodziły do sal, inne do zabawy trzeba było trochę zachęcić. Były i takie, które wolały tylko obserwować – z mamą u boku. Nasi goście mogli obejrzeć całe przedszkole, plac zabaw i zapoznać się z paniami. Do woli pobawić się samochodami, zwierzątkami , lalkami, klockami . Na placu przy szkole odbywały się zabawy integracyjne z chustą animacyjną. Przedszkolaki z grupy „0’’ i Biedronek zaprezentowały program ekologiczny – „Chroń przyrodę”. Bardzo dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia. Mamy nadzieję, że dla każdego z naszych gości – dzieci oraz ich rodziców i dziadków - był to mile spędzony czas .

6- LATKI OBCHODZĄ DZIEŃ ZIEMI
W dniach 22-25 kwietnia w grupie I odbywały się zajęcia poświęcone Światowemu Dniu Ziemi. Żeby chronić przyrodę trzeba nie tylko o tym mówić, ale zacząć też i działać. Aby zmienić nastawienie człowieka do środowiska trzeba zacząć już od najmłodszych dzieci. Wobec tego oprócz prowadzonych w ciągu roku zajęć dydaktyczno - wychowawczych o charakterze proekologicznym braliśmy też udział w różnego rodzaju akcjach związanych z ekologią tj. sprzątanie świata , zbieranie plastikowych nakrętek, zużytych baterii, makulatury. Dzieci z okazji Dnia Ziemi wykonały prace plastyczne poświęcone ochronie przyrody, gazetki, plakaty, poznały wiersze i piosenki o tematyce ekologicznej. Uwieńczeniem obchodów było przedstawienie pt. „Chroń przyrodę” przygotowane wspólnie z grupą Biedronek dla przedszkolaków, rodziców, uczniów klas młodszych i przyszłych przedszkolakow.

Wielkanoc w przedszkolu
Dnia 16 kwietnia, przedszkolaki z grupy „Motylków” wystąpiły przed zgromadzoną w przedszkolu publicznością, wystawiając przedstawienie nawiązujące tematycznie do zbliżających się świąt wielkanocnych. Rodzice zorganizowali dla małych aktorów pyszny poczęstunek, złożony z tradycyjnych dań wielkanocnych. Poprzez te działania, dzieci utrwalały znajomość tradycji i zwyczajów związanych z Wielkanocą.

Kochani!!!
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, życzę wszystkim naszym Przedszkolakom, ich Rodzicom, Babciom, Dziadkom - zdrowych, pogodnych Świąt, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie Rodziny i Przyjaciół.

6-latki na poczcie.
W ramach poznawania najbliższego środowiska 6- latki odbyły wycieczkę na pocztę. Poznały pracę pani na poczcie, obserwowały obsługę klienta oraz wyposażenie. Miały okazję porozmawiać z panem listonoszem, obejrzeć jego strój i torbę z listami. Wizyta na poczcie była inspiracją do zabawy tematycznej w sali, gdzie dzieci urządziły kącik pocztowy.

Poczytaj BRATKOWI
Dzieci z klasy III i przedszkolaki z grupy „0” wzięły udział w realizacji programu „ POCZYTAJ BRTKOWI”, zorganizowanego przez wydawnictwo OPERON, którego celem jest propagowanie wśród dzieci czytelnictwa. Realizowane zadania miały charakter wychowawczy oraz osiągnięcie przez dzieci większej samodzielności i gotowości do podjęcia nauki w szkole. Wspólne zajęcia czytelnicze zostały przeprowadzone w grupie 6-latków, którym towarzyszył Bratek- maskotka. Dzieci w kąciku czytelniczym wysłuchały bajek czytanych przez dzieci z klasy III: Wiktorię, Tymona, Oliwię, Igora, Weronikę, Julię. Następnie przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanych bajek i kolorowały przygotowane bajkowe obrazki. Na zakończenie dzieci z klasy III i 6-latki otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w realizacji programu. Koordynatorami realizacji programu były: pani Ewa Maciąg i pani Dorota Binkowska.

SPOTKANIE Z PISARKĄ
9.04.2014r. grupa „O” wzięła udział w spotkaniu z pisarką panią Bogusławą Hodyl. Pisarka opowiedziała jak pisze wiersze i bajki dla dzieci. Zaprezentowała również wydane książeczki, które można zakupić w księgarniach. Na pamiątkę spotkania autorka wręczyła dzieciom dwie książeczki- „O 4 PORACH ROKU” i „ KROWA W CENTRUM KRAKOWA”.
Następnie dzieci obejrzały bajkę, pełną humoru i dowcipu na podstawie utworu- „Strach na wróble”, biorąc aktywny udział w przygodach bohaterów.

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ
Rodzice wraz dziećmi wykonali piękne wielkanocne stroiki świąteczne, które można było zakupić na kiermaszu w klasztorze oraz w szkole. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przekazane na potrzeby dzieci. Serdecznie dziękuję - wych. D. Bzinkowska.

Światowy Dzień Poezji
W związku z niedawno obchodzonym Światowym Dniem Poezji, przedszkolaki z grupy popołudniowej, odbyły cykl zajęć przybliżających sylwetki polskich poetów dla dzieci oraz ich twórczość. Ponadto, odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Wąchocku, gdzie również wysłuchały odczytanych przez panią bibliotekarkę wierszy. Przy okazji zapoznały się z pomieszczeniami w bibliotece oraz jej zasobami w zakresie literatury dziecięcej. Utrwaliły również zasady zachowania obowiązujące w bibliotece. Na zakończenie starannie wykonały prace plastyczne. Dzieci, które po raz pierwszy odwiedziły bibliotekę zapowiedziały powrót wraz z rodzicami, w celu wypożyczenia książek.

„BIEDRONKI BIORĄ UDZIAŁ W KONKURSACH”.
Udział w konkursie „Mój Anioł Stróż”, pod patronatem Biskupa Drohiczyńskiego, ma na celu zdobywanie przez dzieci wiedzy na temat aniołów, rozwijanie twórczego myślenia, pobudzanie i rozwijanie aktywności artystycznej.
Nasze przedszkolaki z grupy popołudniowej wykonały swoje anioły z masy solnej. Efekty pracy były imponujące. Mamy nadzieje, że zostaniemy nagrodzeni.

„BIEDRONKI Z WIZYTA W BANKU”.
W ubiegłym tygodniu, dzieci z grupy Biedronek uczestniczyły w kolejnym spotkaniu z cyklu „Mamo, tato opowiedz mi o swojej pracy”. Na zaproszenie mamy Natana Korowaja, odwiedziły panią Renatę w Banku Spółdzielczym w Wąchocku.Po wejściu do siedziby Oddziału i pokonaniu wielu schodków, co było niemałym wyzwaniem szczególnie dla 3-latków, dzieci przywitały wszystkich głośnym i radosnym „dzień dobry”, wywołując tym samym szczere uśmiechy na twarzach pracowników i klientów.Na miejscu czekała już na nas pani dyrektor Anna Latała i pani Renata Korowaj, które serdecznie nas powitały. Pani dyrektor opowiedziała o pracy swojej i innych pracowników banku. Z zaciekawieniem przedszkolaki słuchały tych opowieści. Następnie zwiedziły Dział Obsługi Klienta, odkrywając świat finansów. Dowiedziały się gdzie są przechowywane pieniądze. Kolejnym punktem wycieczki było przejście na pierwsze piętro i obejrzenie banku od tzw. „zaplecza”. Oczy maluchów bacznie obserwowały wszystko, co znajduje się na poszczególnych stanowiskach pracowniczych. Pani Renata bardzo ciekawie opowiedziała dzieciom o swojej pracy. Na zakończenie wizyty każdy przedszkolak otrzymał upominek i słodki smakołyk. Warto już najmłodszych przedszkolaków wprowadzać w świat finansów, gdyż idea mądrego gospodarowania pieniędzmi zaowocuje w przyszłości trafnymi decyzjami finansowymi.

„ BIEDRONKI ODWIEDZIŁY BIBLIOTEKĘ”.
Dla wielu z naszych podopiecznych, była to pierwsza wizyta w domu, gdzie „mieszka książka”. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały. Głównym tematem było zwrócenie uwagi na budowę książki oraz jak o nią dbać. Takie spotkania umożliwiają bezpośredni kontakt z książką, rozbudzają zainteresowania czytelnicze, przybliżają literaturę dziecięcą i jej autorów, jednocześnie są inspiracją do działalności plastycznej. Na zakończenie dzieci wysłuchały czytanej przez panią Alicję bajkę, tym samym przystąpiliśmy do akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Żegnając się dzieci zapewniały, że przyjdą do biblioteki. Spotkanie odbyło się w radosnej i pełnej uśmiechów atmosferze, umożliwiło dzieciom bezpośredni kontakt z książką.

„BIEDRONKI WIEDZĄ JAK DBAĆ O ZDROWIE”.
Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie naszych wychowanków nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie. W ramach zajęć tematycznych przedszkolaki z grupy Biedronek odwiedziły pobliski sklep owocowo- warzywniczy. Głównym celem naszych odwiedzin w pobliskim warzywniaku, było utrwalenie przez dzieci nazw warzyw, oraz ich wyglądu. Przedszkolaki wykazały się ogromną wiedzą na temat warzyw i owoców: nazywały je, określały ich kształt, kolor a nawet znały ich kraj pochodzenia. Na zakończenie dzieci bardzo serdecznie podziękowały właścicielce warzywniaka i wróciły do przedszkola. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok. Dzieci przyniosły do przedszkola obrane ze skórki marchewki i jabłka. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku- sokowirówką, jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i sok gotowy! Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był bez dodatku cukru i bez konserwantów.

Przedszkolaki żegnają zimę i witają wiosnę.
21 marca przedszkolaki z grupy „O’’ i Biedronek wspólnie z rodzicami uroczyście pożegnały zimę. W barwnym korowodzie z gaikiem i Marzanną na czele dzieci przemaszerowały nad rzekę Kamienną. Aby tradycji stało się zadość, symbol zimy - słomianą kukłę Marzannę uroczyście pożegnały i wrzuciły do wody. W ten symboliczny sposób przedszkolaki pożegnały zimę i powitały wiosnę. Następnie udaliśmy się na pierwszy wiosenny spacer z gaikiem i zielonymi balonami. Wszystkie dzieci uśmiechnięte i radosne już tylko w towarzystwie Wiosny wróciły do przedszkola.

DZIEŃ KOBIET W ZERÓWCE
W piątek 7 marca obchodziliśmy Święto Kobiet. Dzięki pomocy rodziców najmłodsi panowie przygotowali dla swoich koleżanek wiele niespodzianek. Były życzenia, słodycze, prezenty i „Sto Lat”. Dziękujemy kolegom i rodzicom.

ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE DLA 6-LATKÓW
Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Już małe dzieci z zaciekawieniem oglądają z dorosłymi ilustracje, rozpoznają w książkach bliskie im elementy rzeczywistości. Stopniowo literatura, zwłaszcza w przedszkolu, towarzyszy dzieciom prawie, na co dzień.
6 marca nasza grupa wzięła udział w zajęciach bibliotecznych w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały rosyjskiej bajki pt. „Władca mórz”, czytanej przez Panią Joannę Dygas.
Następnie w pracowni plastycznej wykonały piękne ilustracje do wysłuchanej bajki. Dzieciom bardzo podobają się takie zajęcia. Umożliwiają im bezpośredni kontakt z książką, rozbudzają zainteresowania czytelnicze, przybliżają literaturę dziecięcą i jej autorów, jednocześnie są inspiracją do działalności plastycznej.

OSTATKI W PRZEDSZKOLU
Dnia 27 lutego, na zajęciach popołudniowych, dzieci przedszkolne poznawały tradycje związane z Tłustym Czwartkiem i ostatnimi dniami przed rozpoczęciem Wielkiego Postu tzw. Ostatkami. Po wysłuchaniu ciekawych informacji na temat zwyczajów stosowanych w dawnej Polsce, z których tylko nieliczne pozostały do dnia dzisiejszego, dzieci próbowały faworków, które obok pączków są nieodłącznym elementem Tłustego Czwartku. Następnie, wspólnie ze starszymi koleżankami z klasy V, rozpoczęły zabawę taneczną, połączoną ze śpiewami do piosenek w wersji karaoke.

6-LATKI ZBIERAJĄ ZUŻYTE BATERIE
Przypominamy, iż zużyte baterie wyrzucane w sposób niekontrolowany stanowią wielkie zagrożenie dla środowiska. Substancje w nich zawarte mogą zanieczyszczać glebę i wodę oraz pośrednio szkodzić zdrowiu człowieka.
Poprzez udział w tej akcji pragniemy przyczynić się do zmiany w sposobie dotychczasowego myślenia i zachowania człowieka wpajając dzieciom przy współudziale Rodziców właściwe nawyki dotyczące ochrony środowiska naturalnego.
Za zebrane baterie firma Samsung ufundowała dla dzieci lizaki.

TŁUSTY CZWARTEK U 6-LATKÓW
„Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek
a Bartkowa uwierzyła ,tłustych pączków nasmażyła”.

Istnieją w naszym kraju różne tradycje i zwyczaje, które są ciągle żywe i stale kultywowane. Jednym z takich zwyczajów jest tłusty czwartek, a nieodzownym jego akcentem są pączki, faworki. Taki zwyczaj bardzo się nam podoba i jesteśmy gorącymi zwolennikami takiej tradycji. A tak właśnie 6-latki obchodziły TŁUSTY CZWARTEK, objadając się faworkami usmażonymi przez mamę Piotrusia Cieślińskiego. Bardzo dziękujemy! Były pyszne!

6-LATKI W BIBLIOTECE
19 lutego nasza grupa gościła w MG Bibliotece w Wąchocku w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
Przedszkolaki miały okazję nie tylko słuchać bajek, ale także ciekawostek z dziedziny wynalazków. Uczyły się korzystania z Encyklopedii przeznaczonych dla dzieci. Zajęcia dla przedszkolaków prowadziły p. dyrektor M. Polakowska i Joanna Dygas. Następne spotkanie w bibliotece odbędzie się 6 marca.

„Biedronki na balu karnawałowym”
Okres karnawału, pora zapustów to czas radości, zabawy, przebierańców i pochodów noworocznych trwających od Trzech Króli do Środy Popielcowej. Karnawał to czas rozrywki dla dorosłych i czas balów dziecięcych, organizowanych zarówno w domu jaki w Przedszkolu Aby się dobrze bawić podczas balu karnawałowego, musimy się do niego odpowiednio przygotować, np. przystroić salę balonikami, serpentynami, kolorowymi łańcuchami, przygotować stroje, odpowiednią muzykę i piosenki, a także zapewnić słodki poczęstunek. Tego wszystkiego dzięki pomocy rodziców nie zabrakło w naszym przedszkolu. W odświętnie udekorowanej sali, w ciekawych, kolorowych kostiumach, bawiliśmy się wraz z naszymi paniami przy rytmach różnorodnej muzyki, jak przystało na prawdziwy bal. Zabawa przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zmęczonych i spragnionych czekał słodki poczęstunek. Dzień ten dostarczył nam wielu przeżyć i miłych wrażeń, zresztą - zobaczcie sami!

ZABAWA KARNAWAŁOWA
31 stycznia odbyła się Zabawa Karnawałowa przedszkolaków i dzieci z klas I-III. Dzieci zaprezentowały się w wyjątkowo pięknych strojach, co sprawiło że zabawa była tym bardziej udana.
W udekorowanej sali czekał na dzieci słodki poczęstunek przygotowany przez nasze kucharki i rodziców.

Zabawy na śniegu
Zabawy na świeżym powietrzu na śniegu to coś, co dzieci lubią najbardziej! Niewątpliwie zima jest porą roku, która inspiruje dzieci do różnych zabaw. 6-latkom pomysłów nigdy nie brakuje! Mamy nadzieję, że następnym razem uda nam się ulepić bałwana, a tym razem pojeździliśmy sobie na sankach.

Pomagamy ptakom przetrwać zimę
Wszyscy lubimy zimę chociaż jest zimno i szybciej robi się ciemno. W przedszkolu uświadomiliśmy sobie, że nie dla wszystkich zima jest ulubioną porą roku. Okazuje się, że ptaki, które zachwycają nas śpiewem i wyglądem, podczas zimy mogą głodować i marznąć, ponieważ nie robią sobie zapasów.
Dlatego 6-latki postanowiły dokarmiać ptaki sypiąc ziarno do karmników , zarówno tych przydomowych jak i znajdujących się na placu szkolnym.

6-LATKI POMAGAJĄ ZWIERZĘTOM ZE SCHRONISKA
W tym roku 6-latki włączyły się do akcji "Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę". Przedszkolaki zebrały paczki i puszki z karmą dla psów i kotów, a także kocki . Zebrane dary zostały przekazane przez szkolne Koło LOP do schroniska. To piękna akcja, poprzez którą uczymy dzieci empatii. Otwieramy serca dla tych, którzy sami nie potrafią wołać o pomoc, jesteśmy ich głosem, ich wołaniem o pomoc. Wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji składamy bardzo serdeczne podziękowania.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA U 6-LATKÓW
Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu jak zwykle odbył się w rodzinnej atmosferze. 24 stycznia gościliśmy ukochanych seniorów. Pani dyrektor powitała wszystkich gości i złożyła życzenia. Mali artyści przygotowali specjalny repertuar składający się z wierszy, piosenek, tańców oraz krótkich inscenizacji. Wszystko po to, aby wyrazić babciom i dziadkom wdzięczność za ich dobroć, za to, że służą nam swoim czasem, cierpliwością i doświadczeniem. Natomiast goście z dumą patrzyli na swoje pociechy, gromkimi brawami podziękowali im za występy. Po części artystycznej dzieci złożyły życzenia, wręczając własnoręcznie wykonane upominki oraz zaprosiły na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

„ Biedronki świętują Dzień Babci i Dziadka”
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych chwil, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków.
24 stycznia Biedronki także świętowały z seniorami. Przedszkolacy przygotowali wierszyki i piosenki , w których wyrazili swą wielką miłość do babć i dziadków. Mali artyści z przejęciem recytowali, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.
Oprócz montażu słowno - muzycznego, szanowni goście obejrzeli także prosty taniec z pomponami do piosenki w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. Dla swoich bliskich dzieci przygotowały drobne upominki w postaci laurek, kwiatków , serduszek i medali. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości i brawom nie było końca. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersze, piosenki i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Żyjcie w zdrowiu 100 lat !!!!

Jasełka w przedszkolu
19 grudnia w Przedszkolu Publicznym w Wąchocku rodzice z grupy Motylki oraz uczniowie gimnazjum przedstawili dla przedszkolaków bożonarodzeniowe jasełka. Rodzice, w pięknych strojach, przybliżyli dzieciom dzień narodzenia Jezusa, opowiedziany w bajkowej scenerii. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia oraz integracja rodziców ze środowiskiem przedszkolnym. Zawarte w programie teksty, kolędy i pastorałki, wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Cieszy fakt, że pomimo pracy zawodowej i intensywnych przygotowań do świąt rodzice znaleźli czas i chęci na próby oraz przygotowanie dekoracji, aby te jasełka były inne niż wszystkie pozostałe.

WIGILIA W GRUPIE 6-LATKÓW
Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne, a zarazem najbardziej ukochane przez dzieci dni w roku. Rozpoczyna je Wigilia, szczególnie uroczysty i wzruszający wieczór. Pełen miłości, rodzinnego ciepła i radości. 19 grudnia w naszym przedszkolu zostały wystawione Jasełka przez rodziców dzieci z grupy Motylków. Po części artystycznej w sali odbyło się Wigilijne spotkanie z rodzicami była okazja, aby podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i wspólnie kolędować przy akompaniamencie gitary, na której grał oraz śpiewał tata Oliwii Biniek. Potem wszyscy wspólnie zasiedli przy stole, by spróbować tradycyjnych wigilijnych potraw, przygotowanych przez rodziców. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej i świątecznej atmosferze.

MIKOŁAJ U 6-LATKÓW
6 grudnia do grupy 6-latków zawitał Mikołaj . Przedszkolaki specjalnie dla przyjaciela z Laponii przygotowały piosenki i wierszyki. Oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty zakupione przez Radę Rodziców. Wszystkie dzieci podziękowały za paczki i pożegnały Mikołaja. Następne odwiedziny za rok. Maluchy już nie mogą się ich doczekać.

BIEDRONKI GOSZCZĄ MIKOŁAJA
6 grudnia roku dzieci z naszej grupy odwiedził św. Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Św. Mikołaj usłyszał przygotowany przez dzieci wierszyk oraz piosenkę, złożyły również obietnicę , że przez cały rok będą pilnie się uczyć. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty zakupione przez Radę Rodziców. Dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!

GDY SIĘ ŚWIĘTA ZBLIŻAJĄ CHĘTNIE POMAGAMY,
PYSZNE CIASTECZKA PIECZEMY SAMI

Przed świętami piekliśmy świąteczne piernikowe ciasteczka. Mamy nadzieję , że stanie się to naszą tradycją. Dzieci z wielką radością wycinały foremkami ciasteczka. Następnego dnia lukrowały je lukrem i ozdabiały kolorowymi posypkami oraz orzechami. Następnego dnia pierniczki i suszone pomarańcze ozdobiły choinkę. W całym przedszkolu zapachniało świętami. Będzie nam trudno oprzeć się pokusie aby nie zjeść choinkowej dekoracji.

Koncert mikołajkowy
3 grudnia 2013 r odbył się koncert mikołajkowy Zespołu GLOBETROTTERS BAND organizowany przez łódzkie biuro koncertowe "Wirtuoz". Podczas muzycznego spotkania przedszkolaki zapoznały się z instrumentami perkusyjnymi. Aktywnie włączyli się tworzenie muzyki na demonstrowanych instrumentach. Artyści poprzez zabawę prezentowali znane utwory muzyczne stanowiące czołówkę takich programów telewizyjnych jak: dobranocka, teleturnieje czy seriale filmowe. Spotkanie zakończyło się wspólnym tańcem przy rytmach "La Bamby.

ANDRZEJKI U 6-LATKÓW
Okazją aby dowiedzieć się co czeka nas w przyszłości była zabawa andrzejkowa zorganizowana 29 listopada . Tradycja wróżenia w wigilię św. Andrzeja jest głęboko zakorzeniona w naszej narodowej kulturze. Prawdziwa zabawa andrzejkowa musi być pełna wróżb. Najważniejsze z nich to lanie wosku przez klucz, zabawy z losami, wyścig butów itp.– dzięki tym tradycyjnym elementom andrzejek, dzieci mogły pobawić się w poznawanie swojej przyszłości, co dostarczyło obecnym wielu przeżyć i emocji. Na przedszkolnym holu przy dźwiękach muzyki odbywały się wspólne tańce przedszkolaków.

ANDRZEJKI U BIEDRONEK
W wigilię Andrzejek czyli 29 listopada każdy chciałby wejrzeć w przyszłość. W naszej grupie również bawiliśmy się wróżąc z drzewka szczęścia, mowy kwiatów, kolorów, wirującej butelki a przede wszystkim lejąc wosk. Każda z grup miała przygotowany przez rodziców poczęstunek a na wspólnym korytarzu rozbrzmiewała huczna muzyka. W naszej sali dekoracja była iście andrzejkowa, przy suficie wisiały klucze, nietoperze i pajęczyny. Mieliśmy też kącik wróżb gdzie ze szklanej kuli przepowiadały przyszłość dwie wróżki. Jak zawsze mogliśmy liczyć na pomoc i zaangażowanie rodziców, którzy przynieśli smakołyki, pięknie poprzebierali dzieci i wspólnie z nami bawili się przy muzyce i wróżbach. Na zakończenie każde dziecko otrzymało od wróżki Krystyny opis i znaczenie swojego imienia. Wszystkim życzymy aby wróżby się spełniły ……

Dzień pluszowego misia u Biedronek
25 listopada w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Kilka tygodni wcześniej został ogłoszony konkurs plastyczny pod hasłem: „ OTO MIŚ, PLUSZOWY MIŚ”. Uczestnicy mogli się wykazać pomysłowością i różnorodnością technik. W konkursie wzięły udział wszystkie 3 grupy przedszkolne czyli Słoneczka, Motylki no i Biedronki . Byliśmy bardzo zaskoczeni, że wpłynęło do nas aż tak dużo różnorodnych prac malowanych farbami, rysowanych kredkami, wylepianych bibułowymi kuleczkami, plasteliną, wycinanych z kartonu, uszyte, robione na szydełku a nawet miś piernikowy zdobiony czekoladą. Niektóre prace to istne dzieła sztuki, dlatego komisja miała bardzo trudne zadanie, żeby wybrać i nagrodzić najładniejszą pracę. Z prac powstała galeria , którą można było podziwiać na dolnym korytarzu szkoły. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w obecności wszystkich grup i oczekujących rodziców. Laureatów nagród było 6 , wyróżniono również 7 dzieci za pomysłowość i duży wkład pracy.
LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO „ OTO MIŚ , PLUSZOWY MIŚ”
I MIEJSCA OLIWIA BINIEK „O”
WIKTORIA WOŹNIAK „ BIEDRONKI”
II MIEJSCA PIOTR CIEŚLIŃSKI „O”,
PATRYK JAGIEŁO „ BIEDRONKI”
II I MIEJSCA LAURA WAŁĘGA „ BIEDRONKI”
KACPER WIECZOREK „ BIEDRONKI”
WYRÓŻNIENIA:
JAKUB BARANOWSKI „MOTYLKI”
IGOR GŁOWACKI „ MOTYLKI”
KLAUDIA GOS „O”
ELENA STANISZEWSKA „O”
JAŚ ŚPIEWAK „O”
ADRIAN OPOZDA „O”
OLGA ADAMUS „0”
Dzieci oprócz nagród, pluszowych misi , dostały również dyplomy i słodycze. Oczywiście po rozstrzygnięciu konkursu piernikowy miś został zjedzony przez dzieci a smakował wyśmienicie.
W grupie Biedronek dzień ten był również dniem otwartym dla rodziców. Dzieci uczestniczyły w zajęciach , w których bohaterem był miś, uczyły się piosenki o misiu i próbowały misiowego przysmaku, jakim jest mód. Licznie przybyli rodzice mieli okazję obserwować swoje pociechy w trakcie zajęć przedszkolnych .

Dzień pluszowego misia
W poniedziałek, 25 listopada 2013 r., w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. W dniu tym najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu.
Po śniadaniu wszystkie grupy zebrały się na holu przy wystawie konkursowych prac pod hasłem „ Oto Miś, pluszowy Miś” zorganizowanej przez p. Krystynę Chojnacką. Dzieci z naszej grupy zdobyły czołowe miejsca. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i cukierki.
Mama Olgi upiekła dla wszystkich przedszkolaków słodkiego, pysznego Misia, za którego bardzo dziękujemy.
Następnie udaliśmy się do MG Biblioteki w Wąchocku, na zaproszenie pani dyrektor Małgorzaty Polakowskiej i Joanny Dygas. Panie bibliotekarki przygotowały różne zabawy, zajęcia w których chętnie uczestniczyliśmy. Dziękujemy za miłą zabawę i lizaki.

Zerówkowe Mistrzostwa Sportowe Gminy Wąchock
16 listopada 2013r. odbyły się po raz drugi Zelówkowe Mistrzostwa Sportowe Gminy Wąchock w hali sportowej w Wielkiej Wsi zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy PARTYZANT . W konkurencjach sportowych nasza grupa, dopingowana przez rodziców była najlepsza , zajmując I miejsce. Otrzymaliśmy pamiątkowy puchar oraz dyplom, a każdy uczestnik słodki poczęstunek. Koordynatorem zawodów sportowych była pani Ewa Sadrak. Dziękujemy za wspaniałą zabawę .

Dzień św. Marcina w przedszkolu
Dnia 8 listopada, w godzinach popołudniowych, odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia otwarte, przybliżające dzieciom tradycje związane z dniem św. Marcina, który ma swoje święto 11 listopada. W dawnej Polsce był to jeden z nielicznych dni wolnych od pracy, bardzo uroczyście obchodzony. Obecnie w naszym kraju tego dnia obchodzimy święto narodowe, ale w niektórych regionach kraju, a szczególnie w Poznaniu, mieszkańcy nadal pamiętają o św. Marcinie.
Przedszkolaki rozpoczęły zajęcia od wysłuchania ciekawostek, legend i tradycji związanych z dniem św. Marcina, a następnie zabrały się do pieczenia ciasteczek orzechowych w kształcie rogalików. Upieczonymi ciasteczkami postanowiliśmy podzielić się z mieszkańcami Wąchocka, dlatego też wyruszyliśmy ulicami miasta, częstując przechodniów. Nie zapomnieliśmy również o innym ważnym symbolu tego święta a mianowicie o latarenkach. Tego dnia dzieci przyniosły przepiękne latarenki a rodzice uzupełnili nasz zbiór o własnoręcznie wykonane w przedszkolu lampiony z papieru. Dzięki temu każde dziecko maszerowało z latarenką, jak nakazuje tradycja.
Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy uczestniczyli w zajęciach, służyli pomocą i przyczynili się do spędzenia tego popołudnia w miłej atmosferze.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU
"Dziś są Polski urodziny…” - takimi słowami rozpoczęła się w piątek 8.11.2013 r. uroczystość, upamiętniająca obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym Przedszkolu . Wszystkie grupy przedszkolne, uczniowie klas I-III, pani dyrektor, rodzice, dziadkowie, nauczyciele w skupieniu obejrzeli przedstawiony przez 6-latków montaż słowno-muzyczny. Były wiersze, w których nie zabrakło wspomnień o czasach, kiedy nie było Polski na mapie i piosenek o naszej Ojczyźnie. Nie mogło zabraknąć silnego akcentu, jakim jest odśpiewanie Hymnu. Na koniec dzieci zatańczyły przepięknie Poloneza ,wywołując spore emocje wśród zebranych gości.
Dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości i ciepłe słowa po występie dzieci. – wych. Dorota Bzinkowska

6-latki pamiętają o zmarłych.
W czwartek 31.10.2013r. grupa sześciolatków z wychowawczynią wybrała się na spacer na cmentarz . Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Dzieci tego dnia zapaliły znicze na mogiłach, również pomodliły się za poległych, wspominając przy tym swoich bliskich zmarłych.

6-latki robią sok w przedszkolu.
Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są soki owocowe czy warzywne. Warto pomóc dziecku polubić je. Soki to nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników, ale pyszniejsze są niż słodycze. Przekonaliśmy się o tym , podczas robienia i picia soku na zajęciach w przedszkolu . Dzieci pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do przygotowywania owoców i warzyw przyniesionych z domu, później już pozostało wrzucenie ich do sokowirówki i sok gotowy. Wspólna degustacja zachęciła dzieci do sporego wypicia soku. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez cukru i konserwantów.
Nic nie zastąpi dawki witamin jak owoce i warzywa, w dodatku zrobione własnoręcznie...

„Biedronki poznają zawody swoich rodziców”
„FRYZJER”
24 października wybraliśmy się na spotkanie do salonu fryzjerskiego. Było to drugie z cyklu „Mamo, tato opowiedz mi o swojej pracy”. Dzieci były bardzo podekscytowane i mimo deszczowej pogody z chęcią ubrały się i szybkim krokiem podążyły w kierunku salonu fryzjerskiego, którego właścicielką jest mama Wiktora Szukiela jednego z naszych przedszkolaków. O godzinie 9.30 stanęliśmy w drzwiach salonu, w którym już na nas czekała pani Monika. W środku było dwóch klientów, kobieta siedziała na fotelu w misternie ułożonych lokach a drugi klient czekał na swoją a kolej. Na początku wizyty dzieci były trochę onieśmielone, z zaciekawieniem rozglądały się po salonie a „ptasie mleczko” zachęciło do dotykania i oglądania przedmiotów i urządzeń związanych z zawodem fryzjera. Pani Monika z cierpliwością wyjaśniała do czego służą poszczególne sprzęty a na zakończenie uczesała jedną z dziewczynek zaplatając jej warkocze. Oczywiście inne dzieci też chciały zasiąść na fotelu i być uczesanym ale klienci Pani Moniki również czekali na swoją kolej, dlatego nie zajmując więcej czasu z lizakiem w ręce ruszyliśmy w drogę powrotną do przedszkola. Po powrocie pod wpływem niedawno przeżytych wrażeń dzieci bawiły się przez dłuższy czas w salon fryzjerski.

6-LATKI NA WYCIECZCE W PIEKARNI
W czwartek 24 października 2013 r. przedszkolaki z grupy O wybrały się w odwiedziny do piekarni pana S.Sajeckiego w Wąchocku. Zwiedziły pomieszczenia piekarni i zapoznały się z pracą piekarza. Dokładnie obejrzały urządzenia używane w procesie technologicznym wyrobu pieczywa. Z uwagą wysłuchały informacji na temat kolejnych etapów powstawania bułek i chleba- od ziarenka do bochenka.
Na zakończenie wycieczki nastąpiła degustacja smacznych rogali, za które dziękujemy.

Składamy serdeczne podziękowania za pokaz urządzeń, omówienie swojej pracy i oprowadzenie naszych 6-latków po terenie piekarni.

6-LATKI NA TROPACH JESIENI
Jesień, to kolorowa i wyjątkowa pora roku. 6-latki z zaciekawieniem poznają jesienną przyrodę podczas wycieczek i spacerów po najbliższej okolicy. Chętnie spędzają czas na placu zabaw.

„Biedronki poznają zawody swoich rodziców”
„SPRZEDAWCA”
W najmłodszej grupie przedszkolaków rozpoczęliśmy cykl zajęć „Mamo, tato opowiedz mi o swojej pracy”. Jako pierwszą gościliśmy mamę Marysi, która w tym roku dołączyła do grona przedszkolaków. Kilka dni przed planowaną wizytą gościa przedszkolaki i ich rodzice przynieśli opakowania po różnych produktach, gdyż tematem zajęć była praca w sklepie. Dzieci z radością przyniosły opakowania, których zebrało się tak dużo, że zorganizowaliśmy przedszkolny sklepik. W piątek, 4 października po śniadaniu w sali pojawił się gość pani Magdalena Grabda, która od 13 lat pracuje w sklepie spożywczym i o pracy sprzedawcy wie naprawdę bardzo dużo. Dzieci przeprowadziły z gościem wywiad, były ciekawe wszystkiego. Pani Magda odpowiadała szczegółowo na każde pytanie, były też zagadki i rebusy ale dla dzieci najbardziej interesująca była dalsza część zajęć czyli zakupy w sklepiku. Do lady ustawiła się zgrabna kolejka. Dzieci kupowały i płaciły, przejęte wracały na koniec kolejki by kupić coś jeszcze. Na koniec maluchy same bawiły się w sklepiku, wymieniając się rolami. To dopiero była prawdziwa zabawa trwająca do samego obiadu.

Światowy Dzień Przedszkolaka
„Każdy przedszkolak dobrze wie
Że kiedy wrzesień już kończy się
Od najmłodszego aż po starszaka
Wszyscy świętują dzień przedszkolaka!”
6-latki wraz z grupą Biedronek obchodziły Święto Przedszkolaka. Wspólne zabawy, zawody sportowe dostarczyły dzieciom wielu wrażeń i emocji. Życzenia od pani dyrektor , pana wiceburmistrza oraz otrzymane od Nich słodycze podniosły rangę całej uroczystości. W sali na dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i pyszne gorące kiełbaski upieczone przez nasze kucharki , za co serdecznie dziękujemy. Z okazji Dnia Chłopaka były prezenty zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. To był bardzo wesoły i udany dzień dla naszych dzieciaków.

„Biedronki bawią się i uczą”.
Dzisiaj przedszkolaki bawiły się lalkami i poznawały pierwsza literkę z alfabetu . Dzieci zapoznały się z literką E na podstawie wyrazu „elegancja”. Od dziś świat głosek i liter nie będzie już taki obcy. Już niedługo maluchy poprzez zabawę zapoznają się kolejnymi literkami.

Wizyta policjantów w przedszkolu
3 października grupę 6-latków odwiedzili policjanci. Celem spotkania było kształtowanie umiejętności świadomego przestrzegania zasad ruchu drogowego dla pieszych, wzbudzanie zaufania do policjanta, jako osoby mogącej pomóc dziecku w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu jego lub innych. Dzieci poznały również zasady bezpiecznego podróżowania jako pasażerowie samochodu osobowego.

„Biedronki obchodzą Światowy Dzień Przedszkolaka”
27 września w przedszkolu został zorganizowany Dzień Przedszkolaka połączony z Dniem Chłopaka. Grupa „Biedronek” wraz z grupą „Słoneczek” miały zaplanowane ognisko integracyjne w ogrodach Opactwa Cystersów, niestety ze względu na złą pogodę impreza została przeniesiona na szkolną salę gimnastyczną. Nie przeszkodziło to jednak w dobrej zabawie, panie wychowawczynie: D. Bzinkowska i K. Chojnacka zorganizowały zawody pomiędzy dwiema grupami dzieci. Mimo tego, że w grupie „Biedronek” są maluszki a grupa „Słoneczek” to już 6-latki, obie grupy walczyły w zawodach sportowych prawie tak samo. W przerwie rywalizacji dzieci razem śpiewały piosenki i tańczyły w kole. Po zawodach dzieci przeniosły się do swoich sal gdzie zjadły gorące kiełbaski i mnóstwo słodyczy. Po poczęstunku chłopcy dostali prezenty z okazji Dnia Chłopaka a dziewczynki małe upominki. Wszyscy bawili się wyśmienicie.

„ Maluchy witają Jesień”
23 września w piękne, słoneczne przedpołudnie dzieci z grupy „Biedronek” wraz ze swoimi paniami wybrały się na spacer aby przywitać złocistą porę roku – Jesień. Dzieci z zachwytem obserwowały otaczającą przyrodę. Zbierały kasztany, robiły bukiety z liści. Wiedziały, że wszystko co znalazły to dary od Pani Jesieni.

„Biedronki sprzątają Ziemię”
20 września przedszkolaki z grupy „Biedronek” wyruszyły na ratunek zaśmieconej okolicy. Przed wyjściem wychowawczyni rozmawiała z dziećmi na temat bezpiecznego zbierania śmieci oraz tego jak ważne jest segregowanie odpadów. Uczestnicy akcji, mali ekolodzy, dostali worki oraz rękawiczki. Dzieci były bardzo przejęte i zaangażowane w zadanie, biegały szukały i przynosiły coraz więcej butelek, plastikowych opakowań, puszek i papierków. Dwa ogromne worki bardzo szybko zapełniły się śmieciami a dzieci zadowolone ze spełnionej misji wraz z opiekunami wróciły do przedszkola.

SPRZĄTANIE ŚWIATA
Tradycyjnie co roku włączamy się z dziećmi do akcji "Sprzątania Świata", by od najmłodszych lat uczyć zasad dbania o środowisko. Dzieci z chęcią i radością włączyły się do akcji by posprzątać "naszą Ziemię". Akcja odbyła się w formie zabawy , dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków. Jeśli świat będzie czysty - zdrowa będzie żywność, powietrze, woda. To wpajamy maluchom od najmłodszych lat.

Skończyły się wakacje
2 września 2013 roku w ZPO w Wąchocku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014, także dla przedszkolaków z grupy „O”. Wszyscy w odświętnych strojach, ale jakże różnych nastrojach. Na twarzach dzieci widać niepewność, zdziwienie, jednak w większości - radość i zadowolenie, że będzie można ciekawie i wesoło spędzać czas w gronie przyjaciół i kolegów. Pani Dyrektor powitała przedszkolaków, uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników administracjno - obsługowych, zaproszonych gości. Stwierdziła, iż patrząc na uśmiechnięte twarze dzieci widać, że okres wypoczynku wykorzystały należycie.. Wychowankowie z uwagą słuchali przekazywanych informacji i zadań. Następnie razem z rodzicami udali się do sali , gdzie zwiedzali kąciki , rozmawiali i częstowali się przygotowanym przez panie kucharki poczęstunkiem.

Rozpoczynamy rok szkolny 2013/2014

Żegnaj przedszkole kochane….
27 czerwca 2013r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów ZPO i przedszkolaków. Po części oficjalnej, w sali przedszkolnej, wychowawczyni serdecznie podziękowała dzieciom za wspólną pracę w przedszkolnej grupie oraz życzyła udanych wakacji i samych sukcesów w szkole, a następnie wręczyła pamiątkowe Dyplomy i książeczki. Podziękowania otrzymali również wszyscy rodzice za współpracę, życzliwość i zaangażowanie w życie przedszkolne.

Z wizytą w szkole.
7- latki kończą już czas edukacji i zabawy w przedszkolu i niebawem staną się uczniami. Początkowe tygodnie nauki to dla większości dzieci ogromne przeżycie. Dlatego już teraz dzieci poznały przyszłą wychowawczynię p. Aldonę Korycińską, która zapoznała ich z czekającymi obowiązkami szkolnymi, salą lekcyjną. Dzieci mogły zaobserwować uczniów podczas lekcji i skorzystać z uroków przerwy lekcyjnej.

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
20.VI. 2013r. odbyło się ostatnie pokazowe zajęcie z języka angielskiego z udziałem rodziców, na których nastąpiło rozdanie dyplomów i podsumowanie całego kursu. Zajęcia zorganizowane były przez szkołę językową SPEAKOUT, a prowadzone przez panią Olgę Wierzbicką.
Dzieci i rodzice podziękowali za całoroczną pracę, życząc wesołych wakacji i wręczając kwiaty.

Wyprawka 3-4 latka w roku szkolnym 2013/2014

Kliknij tutaj


Wyprawka 5 - latka w roku szkolnym 2013/2014

Kliknij tutaj


Wyprawka dla sześciolatka w roku szkolnym 2013/2014

Kliknij tutaj


DZIEŃ DZIECKA RAZEM Z RODZICAMI
Z okazji Dnia Dziecka rodzice zafundowali swoim dzieciakom wycieczkę do Kombinatu Formy w Skarżysku – Kam. Przez 2 godz. dzieci bawiły się wspólnie z rodzicami w Bawialni u Pana Kota. Następnie zwiedzaliśmy eksponaty militarne w Muzeum Orła Białego. Dziękuję wszystkim rodzicom za mile spędzony czas.

DZIEŃ MAMY I TATY
Są takie dwa dni szczególne w roku, w których Mama i Tata mają swoje święto. Z tej okazji dzieci zaprosiły swoich kochanych rodziców do swojej sali na uroczystość z okazji ich święta. Milusińscy dali z siebie wszystko, pełne zapału i zaangażowania deklamowali wierszyki, wyśpiewali z serca piosenki, oraz tańczyły przygotowane układy taneczne. Zaprezentowany program artystyczny u wielu mam wywołał uśmiech a czasem nawet łzy autentycznego wzruszenia. Zrobione z miłością laurki i bukieciki kwiatków, wręczone po występie oraz szczery uścisk ukochanej mamy i taty były wyrazem głębokiej miłości i podziękowania za to, że są, kochają, i są najlepsi na całym świecie.

LEKCJA BIBLIOTECZNA
23 maja 6-latki spotkały się w MG Bibliotece w Wąchocku z panią dr n. hum. Marzeną Marczewską, która aktywnie włączyła się do Majowej Zbiórki Książek organizowanej przez posłankę do Parlamentu Europejskiego Różę Thun. Przedszkolaki uczestniczyły w lekcji bibliotecznej, podczas której m.in.: pani Marczewska czytała dzieciom Ptasie radio Juliana Tuwima. Wielkie zaangażowanie, z jakim to robiła spotkało się z bardzo pozytywną reakcją ze strony uczestników lekcji. Do czytania bajek zaangażowała także najmłodszych. Wszystkie dzieciaki na zakończenie w nagrodę zostały obdarowane słodkościami. Pani dr odwiedziła nas także w przedszkolu. To było bardzo miłe, pełne śmiechu i dobrej energii spotkanie zachęcające dzieci do czytania.

TRĄBA SŁONIA SALOMONA
22 maja przedszkolaki uczestniczyły na terenie naszej szkoły w spektaklu profilaktycznym pt .,,Trąba Słonia Salamona” w wykonaniu krakowskiego Teatru Otwartego „To”. Kolorowa historia opowiadająca śmieszne przygody małego słonika i małpki Fiki Miki bardzo podobała się naszym wychowankom. Problematyka spektaklu została wzbogacona o wątki profilaktyczne związane z agresywnym zachowaniem. Dzieci czynnie uczestniczyły w zajęciach a całość zakończył konkurs sumujący wiedzę na temat zagrożeń.

RYDNO
17 maja grupa 6-latków wzięła udział w zajęciach warsztatowych Pikniku Archeologicznego- Rydno.
W zainscenizowanym obozowisku dzieci odbyły podróż w przeszłość, spotykając prehistorycznych ludzi, zobaczyły jak się ubierali i mieszkali. Dowiedzieli się, w jaki sposób wykonywali narzędzia z krzemienia oraz jak je wykorzystywano. Dużym zainteresowaniem cieszyły się myśliwskie łowy. Dzieci spróbowały swoich sił w posługiwaniu się łukiem.
W warsztacie brązownika obejrzeli biżuterię i wyroby z brązu. Była to doskonała „żywa” lekcja najstarszej historii naszego regionu.

Pasowanie na czytelnika
W dniu 14 maja 2013r grupa 6-latków udała się do MG Biblioteki w Wąchocku na uroczyste pasowanie na czytelnika. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania placówki, a szczególnie działu dla dzieci, z którego właśnie oni mogą wypożyczać książki. Uczestnicy dowiedzieli się o funkcjach i zadaniach biblioteki, budowie i szacie graficznej książki, jej ustawieniu na półkach oraz formach udostępniania. Dzieci dowiedziały się również, jakie warunki należy spełnić, aby stać się czytelnikiem. Po zapoznaniu się z regulaminem, każde dziecko zostało uroczyście pasowane na czytelnika poprze dotknięcie „ Bajkowym ołówkiem” ramienia i usłyszenia słów "Mianuję Cię na czytelnika..."
Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodycze, a pani bibliotekarka Joanna Dygas w podziękowaniu dostała od nas bukiet wiosennych kwiatów.

Mały ratownik - pierwsza pomoc przedmedyczna
13 maja 2013r strażacy uczyli naszych przedszkolaków udzielania pierwszej pomocy. Nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy się wypadek, dlatego nawet najmłodsze dzieci warto uczyć jak zachować się w przypadku niebezpieczeństwa. Jeszcze do niedawna dziecięcy głos w słuchawce telefonu pogotowia ratunkowego traktowany był, jako niebezpieczny żart, a uwaga rodziców skupiała się głównie na zabranianiu dzieciom wykręcania numerów telefonów alarmowych. Po ostatnich tragicznych wypadkach, kiedy mali bohaterowie ratowali życie swoich najbliższych, coraz częściej mówi się o potrzebie nauki dzieci zachowania w niebezpiecznych sytuacjach. Wychodząc na przeciw potrzebom i współczesnym zagrożeniom, strażacy zorganizowali w naszej grupie pokaz pod hasłem „Mały ratownik" połączony z instruktażem podstawowych zasad pierwszej pomocy. Działania te, miały na celu uświadomienie dzieciom w jaki sposób uniknąć zagrożeń, oraz co może stanowić realne niebezpieczeństwo dla ich życia i zdrowia.
Dzieci dowiedziały się na czym polega specyfika udzielania pomocy przedmedycznej. Prezentowano podstawowe wyposażenie strażaków w sprzęt medyczny, a także czynności z zakresu pierwszej pomocy. Dzieci aktywnie uczestniczyły w kolejnych etapach szkolenia, ucząc się jak prawidłowo wezwać służby ratunkowe, ustalić czynności życiowe poszkodowanego a nawet wykonać masaż serca. Dziękujemy strażakom za bardzo pouczającą i ciekawą lekcję.

Wycieczka do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąchocku.
9 maja 2013r. na zaproszenie strażaków odbyła się wycieczka do remizy strażackiej w Wąchocku. Po przybyciu zostaliśmy przywitani przez Strażaków, którzy w ciekawy sposób opowiedzieli nam o swojej pracy oraz przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pokazali nam wóz strażacki, Dzieci mogły nie tylko wsiąść do prawdziwego strażackiego wozu, założyć hełm, maskę, ale również mogły obejrzeć przeróżne narzędzia potrzebne strażakom do pracy, lać wodę z węży strażackich, co było bardzo emocjonujące. Dzieci obejrzały strój strażaka w całej okazałości. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Dużo emocji wzbudziło włączenie syreny przez strażaków.
Składamy serdeczne podziękowania Strażakom za bardzo obrazowe zapoznanie dzieci z zawodem strażaka.

Wycieczka na pocztę
Nasze przedszkolaki coraz lepiej orientują się w otaczającym je środowisku - warunkuje to zwiedzanie miejsc naszego miasta. W ramach zajęć dzieci tym razem wybrały się na pocztę. Tego dnia poznały tajniki pracy pocztowca oraz drogę listu, paczki i innych przesyłek. Dowiedziały się jak przebiega ich sortowanie, stemplowanie, gdzie umieszczane są przesyłki i jak są zabezpieczane przed zniszczeniem. Dzieci miały możliwość zaobserwowania pracy pani kasjerki przyjmującej opłaty, listy. Podczas odwiedzin dzieci utrwalały nawyk właściwego, kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Wizyta na poczcie była bardzo ciekawa i interesująca, dzieci pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

Fizyka już w przedszkolu
Fizyka to próba zrozumienia zjawisk otaczającego nas świata. Ogromną ciekawość świata wykazują dzieci w wieku przedszkolnym. 23 04 2013 roku 6- latki wzięły udział w warsztatach naukowych pt ,,Oddychamy, czyli wszystko o powietrzu ”. Prowadził je pan Piotr Sołkiewicz –fizyk zajmujący się eksperymentami naukowymi w Muzeum Lalek w Kielcach. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadań oraz poznawały właściwości powietrza podczas wykonywania doświadczeń związanych z powietrzem.

W świecie baśni
Dnia 22 kwietnia nasza grupa obejrzała przedstawienie teatralne pt "Kopciuszek". Występ artystów z Wrocławia odbył się w CK w Starachowicach. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy bohaterów bajki. Wspaniałe dialogi, piękne piosenki bardzo przypadły dzieciom do gustu. Miło było poczuć się jak w prawdziwym teatrze.
Bardzo dziękuję rodzicom, którzy zorganizowali transport dzieci na bajkę.

Ekologia
W naszej grupie Święto Ziemi obchodziliśmy przez cały tydzień pod hasłem „Ekologiczny Świat”. Wspólnie z dziećmi zastanowiliśmy się, co możemy zrobić, aby nasza planeta była zdrowa, czysta i piękna. Dzieci „robiły zakupy” z ekotorbą, wykonały z plastikowych butelek kręgle, oraz kolorowe kwiatki z kubeczków po jogurcie. Poznały Kodeks Małego Ekologa. Dzieci uczyły się jak segregować śmieci, a następnie dowiedziały się, co dzieje się dalej z tymi posegregowanymi odpadami, czyli co to znaczy recykling.
Wspólnie przygotowaliśmy plakaty, gazetki o tematyce ekologicznej, dla przedszkolaków i rodziców.
Edukacja ekologiczna prowadzona już w przedszkolu, powinna być jedną z podstawowych dziedzin kształcenia. Wtedy z pewnością ukształtujemy w dzieciach odpowiedni stosunek do środowiska i jego ochrony.

Spotkanie wiosenno- Wielkanocne
W zeszłą środę, dzieci z naszej grupy wcieliły się w bajkowe postacie wielkanocne i wystąpiły wspólnie przed swoimi rodzicami - deklamując przepiękne wierszyki, odgrywając scenki artystyczne, śpiewając piosenki o tematyce wiosenno- Wielkanocnej.
W tym dniu w Przedszkolu nie zabrakło symboli wielkanocnych: zajęcy, jaj, koszyków, ozdób wielkanocnych, to oznacza, że nie długo już WIELKANOC. Dziękuję rodzicom za wspaniałe przygotowanie przebrań, stroików, poczęstunku oraz świąteczne życzenia.

Pożegnanie zimy – powitanie wiosny
21 marca nasze przedszkolaki uroczyście pożegnały Zimę. W wiosennym pochodzie dzieci zaprowadziły Marzannę nad rzekę Kamienną. Na pożegnanie zaśpiewały Marzannie piosenkę i życząc jej miłej podróży zgodnie z ludową tradycją rzuciły do wody. Wszystkie dzieci uśmiechnięte i radosne już tylko w towarzystwie Wiosny wróciły do przedszkola.

Dzień Kobiet w przedszkolu
8 marca dzieci z grupy I świętowały Dzień Kobiet. Dla koleżanek w przedszkolu w tym dniu warto być miłym i uprzejmym i przeprosić za ewentualne złośliwości, uśmiechać się przez cały dzień i postarać się jak najmniej psocić i dokuczać, być życzliwym dla wszystkich znanych i spotykanych w tym dniu kobiet i małych kobietek. Mali mężczyźni z naszej grupy obdarowali Panią, mamy oraz koleżanki upominkami, słodyczami, laurkami i kwiatami.

Spotkanie z pielęgniarką
5 marca Pani pielęgniarka Alicja Dygas odwiedziła naszą grupę. Przeprowadziła pogadankę na temat higieny osobistej oraz opowiedziała dzieciom jak należy się odżywiać, aby być zdrowym. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat zdrowego odżywiania. Wiedzą, że owoce, warzywa i nabiał należy jeść często, a słodycze ograniczyć i jeść w niewielkich ilościach. Przypomniała także przedszkolakom o konieczności dbania o higienę poprzez codzienne mycie ciała oraz częste mycie rąk w ciągu dnia, które jest ważne nie tylko ze względów higienicznych, ale również ze względu na możliwość przenoszenia zarazków. Dzieci wiedzą, że mycie zębów to obowiązek każdego przedszkolaka. Pani Ala nadzorowała i udzielała dzieciom wskazówek, dotyczących prawidłowego mycia zębów.
Przedszkolaki z uwagą wsłuchały się w informacje przekazywane przez panią pielęgniarkę i obiecały korzystać z cennych uwag.
Serdecznie dziękujemy pani Ali za czas poświęcony dzieciom i pogadankę.

WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU
14.02.2013 roku w naszej grupie tradycyjnie odbyły się Walentynki. Z tej okazji przedszkolaki obejrzały program artystyczny w wykonaniu dzieci z klasy VI. Na początku uroczystości dzieci zostały zapoznane ze zwyczajami, tradycją i historią obchodzenia Walentynek. Miłym niespodziankom nie było końca, każdy przedszkolak przygotowywał Walentynkę dla swoich kolegów, koleżanek oraz dla swoich najbliższych. Rodzice również przygotowali dla dzieci Słodkie Walentynki. Wszystkim bardzo podobał się ten „szczególny” dzień, a dzieci chcą i lubią używać słów: „Lubię Cię, „Kocham Cię” Walentynki – to dzień, w którym nie boimy się mówić o swoich uczuciach i emocjach. Należy pamiętać, że dzieci szczerze i otwarcie okazują radość, przyjaźń, miłość i sympatię na co dzień, nie tylko w ten wyjątkowy dzień.

MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY
W tym roku mamy bardzo śnieżną i mroźną zimę. To dobry czas na zimowe spacery. W słoneczne dni chętnie wychodzimy z dziećmi na dwór, aby poczuć smak zimy. Te chwile wykorzystujemy również na ciekawe obserwacje i zabawy na śniegu. Na spacerach podglądamy wygląd drzew i krzewów, dzikie kaczki pływające po rzece Kamiennej, próbujemy rozpoznawać różne ślady na śniegu. Potem te spostrzeżenia wykorzystamy na zajęciach plastycznych. Nasze zimowe spacery mają nie tylko walory zdrowotne, ale również i edukacyjne. Zatem zachęcamy wszystkich do zimowych spacerów.

ZATAŃCZ Z BABCIĄ I DZIADKIEM W KARNAWALE
30 stycznia nasza grupa wzięła udział w podsumowaniu projektu „ Kompleksowa edukacja przedszkolna w Gminie Wąchock” , współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Uroczystość połączona była z obchodami Dnia Babci i Dziadka oraz zabawą karnawałową. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: burmistrz Miasta i Gminy Wąchock Jarosław Samela, przewodniczący Rady Miasta Robert Janus, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach Artur Jarosiński wraz z panią rzecznik Jagodą Wójcicką.
Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Dorota Janas, która po powitaniu licznie zebranych gości dokonała podsumowania działań realizowanych w trakcie projektu.
Po części oficjalnej dzieci odebrały z rąk burmistrza Jarosława Sameli bogato wyposażone plecaki. Następnie każda z grup zaprezentowała przygotowane piosenki, wiersze, układy taneczne oraz wręczyła upominki swoim Babciom i Dziadkom. Dla zebranych gości był przygotowany słodki poczęstunek. Spotkanie zakończyła zabawa karnawałowa podczas, której świetnie bawiły się dzieci, rodzice i dziadkowie .

WIGILIJNE SPOTKANIE
Z okazji zbliżających się świąt, w grupie I odbyło się Wigilijne spotkanie z rodzicami. Serdecznie i ciepło powitały zgromadzonych gości- rodziców, dziadków, dzieci pani dyrektor Dorota Janas oraz wicedyrektor pani Elżbieta Niedziałek składając świąteczne życzenia. Dzieci wystawiły jasełka bożonarodzeniowe.
Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Sala wypełniona była aniołkami, które śpiewały kolędy, pastorałki i wspaniale recytowały przygotowane role. Do szopki przybyli też pastuszkowie oraz królowie z darami.
Małym aktorom należą się pochwały za pokonanie tremy, wczucie się w role, a przede wszystkim za umiejętność działania w zespole, dzięki czemu wspólnie stworzyły bardzo efektowne widowisko.
Dziecięca interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa, kolędy, świąteczne dekoracje wspólne biesiadowanie, wzajemne życzenia z opłatkiem, pozwoliły wszystkim wczuć się w atmosferę zbliżających się świąt, pełną ciepła, radości i bliskości.

Olimpiada gwiazdkowa
17grudnia nasza grupa wraz z rodzicami została zaproszona do udziału w Gwiazdkowej Olimpiadzie Sportowej realizowanej w ramach Projektu Unijnego. Dzieci rywalizowały ze sobą w zabawach i ciekawych konkurencjach. Było dużo śmiechu i radości. W przerwie był słodki poczęstunek zarówno dla dzieci jak i rodziców. Na koniec otrzymaliśmy nagrody w postaci układanek oraz pamiątkowy dyplom od organizatorów. Dziękujemy za wspólną zabawę.

Mikołaj w zerówce
We wtorek, 6 grudnia, wszystkie dzieci w Przedszkolu z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa - Mikołaja. Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka św. Mikołaja. Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które specjalnie dla Niego przygotowały. Wszystkie "grzeczne" przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, gdy mogły zaprezentować swoje umiejętności. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok.Andrzejki w przedszkolu
Okazją aby dowiedzieć się co czeka nas w przyszłości było spotkanie andrzejkowe zorganizowane w miniony czwartek wspólnie z rodzicami . Tradycja wróżenia w wigilię św. Andrzeja jest głęboko zakorzeniona w naszej narodowej kulturze. Prawdziwa zabawa andrzejkowa musi być pełna wróżb. Najważniejsze z nich to lanie wosku przez klucz, zabawy z losami, wyścig butów itp.– dzięki tym tradycyjnym elementom andrzejek, dzieci mogły pobawić się w poznawanie swojej przyszłości, co dostarczyło obecnym wielu przeżyć i emocji. Rodzice przygotowali dla dzieci słodki poczęstunek oraz aktywnie uczestniczyli we wspólnych, pełnych magicznego klimatu zabawach.

Miś uszatek
Miś Uszatek, Colargol, Kubuś Puchatek a nawet stary pluszowy miś raz do roku mają swoje święto. O swoich ukochanych pluszakach tego dnia pamiętają najmłodsi Pierwszy pluszowy miś powstał 110 lat temu i mimo upływu czas do dziś dzieci uwielbiają tę zabawkę. Misie mają nawet swoje święto – już od dziesięciu lat 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji nasza grupa odwiedziła MG Bibliotekę w Wąchocku. Historia Teddy'ego czyli pierwszego misia, zagadki, piosenki, bajki – bibliotekarki przygotowały dla małych gości sporo atrakcji.

Zerówkowe Mistrzostwa Sportowe Gminy Wąchock
14 listopada 2012r. odbyły się Zerówkowe Mistrzostwa Sportowe Gminy Wąchock w hali sportowej w Wielkiej Wsi zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy PARTYZANT . Impreza obejmowała pogadankę p. policjanta nt. bezpieczeństwa na drogach. W konkurencjach sportowych nasza grupa, dopingowana przez rodziców była najlepsza , zajmując I miejsce. Otrzymaliśmy pamiątkowy puchar oraz dyplom, a każdy uczestnik słodki poczęstunek. Koordynatorem zawodów sportowych była pani Ewa Sadrak. Dziękujemy za wspaniałą zabawę oraz miłe przyjęcie przez gospodarzy placówki.

11 listopada Dzień Niepodległości
Data 11 Listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dla przedszkolaka te pojęcia są abstrakcyjne, a dla Polaka bardzo ważne. Więc jakże przybliżyć dziecku słowo patriotyzm lub przywiązanie do swej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej? Pokazujemy troskę o dobro kraju, dążymy do pomnażania tego, co osiągnęły poprzednie pokolenia, służymy swej Ojczyźnie. A co w przedszkolu? Poznajemy Symbole Narodowe, uczymy się hymnu, poznajemy bliższe i dalsze środowisko, spotykamy się z legendami , zapalamy znicze na grobach poległych żołnierzy, którzy walczyli o naszą wolność– ocieramy się o historię.. . jesteśmy Polakami.

UCZCIJMY PAMIĘĆ ZMARŁYCH
W tym dniu - pełnym zadumy i wspomnień - pamiętajmy o osobach nam bliskich, które odeszły, ale nie zapominajmy także tych, które nie mają rodzin i nikt ich nie odwiedzi. Często widujemy wiele zaniedbanych, zapomnianych nagrobków, o które nikt nie dba. Tak drobnym gestem, jakim jest zapalenie znicza, możemy uczcić pamięć o zmarłych. My zapaliliśmy znicze na grobach poległych żołnierzy.

„Oko w oko z żywą przyrodą”
24 października 2012 r, 6- latki wraz z uczniami naszej szkoły uczestniczyły w ciekawej, lekcji przyrody pt. „Oko w oko z żywą przyrodą”. Prowadzący spotkanie w ciekawy sposób przekazali dzieciom wiadomości na temat takich zwierząt jak: pyton dywanowy, wąż królewski, agamy, kameleony czy węże zbożowe. Dzieci z ogromną radością podziwiały zwierzęta, które mogły nie tylko zobaczyć z bliska, ale także pogłaskać.

Lekcja z archeologiem
Przedszkolaki od kilku tygodni, podczas spacerów z zaciekawieniem obserwują pracę archeologa pana Michała Bedy. Codziennie dopytują się o nowe znaleziska- skarby Wąchocka. Pan Michał z chęcią opowiada dzieciom o swojej pracy , tłumaczy i pokazuje wykopane fragmenty przedmiotów z ceramiki, które mogą pochodzić nawet z XVI wieku. Badacz zpowiedział wizytę w naszej grupie – będą to warsztaty gliniarskie. Serdecznie dziękujemy za ciekawą lekcję historii o naszej miejscowości.

Jesienne spacery
Podczas spacerów ,wycieczek i zabaw w ogrodzie przedszkolnym mamy okazję cieszyć się i podziwiać przyrodę w okresie jesieni.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
29 września dzieci z naszego przedszkola świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka połączony z Dniem Chłopaka. Celem imprezy było dostarczenie dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Wspólne zabawy oraz grillowanie kiełbasek odbyło się w ogrodzie przyklasztornym razem z rodzicami i babciami. Tata z grupy Motylków zadbał o oprawę muzyczną, śpiewając i przygrywając na gitarze , natomiast tata Mikołaja zajął się grillowaniem. Zarówno starsi jak i młodsi bawili się doskonale. Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji plenerowej imprezy dla naszych przedszkolaków.

STRAŻ OCHRONY KOLEI
27 września nasze przedszkole odwiedzili funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei . Celem spotkania było omówienie podstawowych zasad bezpieczeństwa, które dotyczą dzieci. Funkcjonariusze przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, a także przebywania w rejonie terenów kolejowych. Ponadto pokazano właściwe postawy i zachowanie w przypadku napotkania obcego psa. W ramach prelekcji zaprezentowano również umiejętności psa służbowego- Maxa, który wzbudził ogromną sympatię wśród dzieci.

WIZYTA W KOMISARIACIE
25września przedszkolaki wybrały się na wycieczkę na Komisariat Policji w Wąchocku. Na miejscu spotkały się z panem policjantem , który oprowadził je po budynku Komisariatu i opowiedział o pracy w policji. Wycieczka była wypełniona atrakcjami, przedszkolaki mogły zobaczyć wiele sprzętów pomocnych policji w codziennej pracy, a także usłyszeć sygnał z policyjnego radiowozu, oczywiście nie omieszkały skorzystać z okazji, by znaleźć się wewnątrz tego pojazdu. Dzieci zapoznały się z ciężką i niezbędną dla bezpieczeństwa wszystkich pracą policjantów. Oglądały i przymierzały różne atrybuty policyjnego stroju. Z dużym zaciekawieniem zwiedzały pomieszczenia Komisariatu udostępniane przez dyżurnych policjantów.

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2012
17 IX 2012 r. przedszkolaki z grupy „O’’ włączyli się w akcję "Sprzątania świata 2012". Odbyła się ona pod hasłem "Kocham, lubię, szanuję ... nie śmiecę". Dzieci sprzątały okolice szkoły, policji oraz deptak nad zalewem. Wcześniej odbyły się zajęcia poświęcone ochronie środowiska.

Nasza Nowa grupa "0" z wychowawczynią p. Borotą Bzinkowską

Rozpoczynamy rok szkolny 2012/2013

I znowu są wakacje!
Minął kolejny rok szkolny, pełen pracy, obowiązków i zabawy. Nadszedł czas odpoczynku. Wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom chcemy życzyć wspaniałych i radosnych wakacji, udanego wypoczynku w górach, lasach i nad morzem, a przede wszystkim dużo, dużo słońca.

Wracajcie z wakacji uśmiechnięci, opaleni i radośni.

Wakacyjne rady

☼ Nie baw się w pobliżu jezdni.
☼ Kąp się tylko w miejscach dozwolonych.
☼ Osłaniaj głowę przed ostrym słońcem.
☼ Do opalania używaj kremów z filtrem ochronnym.
☼ Nie zrywaj i nie jedz owoców, których nie znasz.
☼ Nie chodź bez opieki w nieznane miejsca.
☼ Nie rozmawiaj z nieznajomym.

Żegnaj przedszkole kochane….
27 czerwca 2012r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów ZPO i przedszkolaków. Po części oficjalnej, w sali przedszkolnej, przyszli uczniowie poprzez recytację wierszy oraz tańce i piosenki opowiedzieli o swym ukochanym przedszkolu i chwilach w nim spędzonych. Radość i uśmiech goszczące na twarzach rodziców przeplatały się ze wzruszeniem. Wychowawczyni serdecznie podziękowała dzieciom za wspólną pracę w przedszkolnej grupie oraz złożyła życzenia na dalszą drogę życia, a następnie wręczyła pamiątkowe Dyplomy . Podziękowania otrzymali również wszyscy rodzice za współpracę i zaangażowanie w życie przedszkolne.

MUZEUM WALKI O NIEPODLEGŁOŚĆ NARODU
W ramach poznawania historii Wąchocka przedszkolaki zwiedziły Muzeum w Klasztorze O. Cystersów.

W gościach u Julii Judy
Bardzo miło spędziliśmy czas podczas zabaw u Julki w ogrodzie.

Zakręcona akcja
Zakończyła się przedszkolna akcja zbierania nakrętek dla chorych dzieci w roku szkolnym 2011/2012. Przedszkolaki wykazały się dużym zaangażowaniem. Zebraliśmy ok. 30kg. nakrętek. Każda grupa otrzymała w podziękowaniu od koordynatora akcji – D.Bzinkowskiej pamiątkowe dyplomy

Nasi „ zerówkowicze”
Nasi „ zerówkowicze” kończą już czas edukacji i zabawy w przedszkolu i niebawem staną przed nowymi wyzwaniami i trudnościami w szkole. Początkowe tygodnie nauki to dla większości dzieci ogromne przeżycie. Dlatego już teraz dzieci poznały przyszłą wychowawczynię p. Ewę Szymańską, która zapoznała ich z czekającymi obowiązkami szkolnymi, salą lekcyjną. Dzieci mogły zaobserwować uczniów podczas lekcji i skorzystać z uroków przerwy lekcyjnej.

Letnia Olimpiada Sportowa
Już po raz trzeci 5 czerwca nasza grupa gościła na Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków, realizowanej w ramach Projektu Unijnego. Po krótkiej rozgrzewce zawodnicy w sportowym duchu zbliżającego się Euro 2012 przystąpili do zmagania się w poszczególnych konkurencjach. Zaciętej rywalizacji towarzyszyła miła i sportowa atmosfera. Dzieci u boku swoich rodziców, babć z wielką radością i zaangażowaniem brały udział w sportowych zawodach. A emocji było co nie miara. W przerwie imprezy dzieci jak i rodzice mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku. Na zakończenie bardzo udanej imprezy organizowanej przez p. Krysię i Anię z oddziału przedszkolnego w Parszowie, otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom oraz zabawki do piaskownicy. Dziękujemy za wspaniałą zabawę.

Wizyta w MG bibliotece
4 czerwca podczas wizyty w MG Bibliotece w Wąchocku, 6-latki miały zaszczyt spotkać się i porozmawiać z posłanką do Parlamentu Europejskiego panią Różą Thun.
Rozmowy dotyczyły wizyt przedszkolaków w bibliotece, zainteresowań czytelniczych,zajęć i zabaw w przedszkolu.Pani posłanka przeczytała dzieciom bajkę, pokazała przywiezione książki do biblioteki i zachęcała do czytania. Następnie dzieci recytowały wiersze o książkach i rozwiązywały zagadki o tematyce bajkowej zadawane przez gościa. W nagrodę dostały 2 egzemplarze bajek do „kącika książki” oraz cukierki.
Na spotkaniu obecny był również burmistrz pan Jarosław Samela. W podziękowaniu za miłe spotkanie przedszkolaki wraz wychowawczynią złożyły Pani Róży Thun życzenia i wręczyły kwiaty.

Dzień Dziecka
1 czerwca tradycyjnie jak co roku, obchodziliśmy Dzień Dziecka. W naszej grupie przebiegał on bardzo uroczyście i radośnie. Rozpoczął się od złożenia życzeń wszystkim milusińskim przez dyrekcję ZPO , rodziców oraz wychowawczynię. Mama Marysi upiekła dla wszystkich dzieci tort, który podzieliła pani dyrektor wspólnie z Julcią. Rodzice przygotowali dzieciom upominki oraz słodki poczęstunek, a Pani dyrektor obdarowała każde dziecko czekoladą. Następnie, dzieci w barwach biało- czerwonych, dzielnie kibicowały drużynom na Mini Euro 2012- turnieju sportowym odbywającym się w naszej szkole przy dźwiękach piosenki Koko Euro spoko. W przerwach odbywały się gry i zabawy dla kibiców.

Święto Naszych rodziców
Z okazji Święta Rodziców 25 maja , przedszkolaki z grupy „O” wybrały się na wycieczkę rodzinną do Parku Etnograficznego w Tokarni. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w warsztatach etnograficznych . Miały okazję zobaczyć jak żyły dzieci na dawnej wsi, jak wyglądała wiejska szkoła ,bawiły się w dawne gry i zabawy ludowe. Podczas poznawania tradycji garncarstwa ludowego, każde dziecko ulepiło wazonik dla swojej mamy. W kuźni wiejskiej spotkały się z kowalem, który zaprezentował dzieciom jak z metalu wykuwa się różne przedmioty. Na zakończenie, w miłej i serdecznej atmosferze odbyło się wspólne ognisko z pieczoną kiełbaską. Dzieci wręczyły rodzicom wcześniej przygotowane laurki , zaśpiewały piosenki i podziękowały za wspólnie spędzony czas.

Poznajemy zwierzęta
23 maja odwiedziliśmy hodowlę kóz u dziadka Karola Wieczorka. Dzieci miały możliwość obejrzenia w naturze te miłe i sympatyczne zwierzęta,a także dowiedzieć się, jakie korzyści daje ich hodowla. Przy okazji skorzystały z placu zabaw Karola i Kacpra.

Piknik Rydno
18 maja grupa 6-latków wzięła udział w zajęciach warsztatowych w ramach VIII Pikniku Archeologicznego Rydno. W zainscenizowanym obozowisku dzieci odbyły podróż w przeszłość, spotykając prehistorycznych ludzi , zobaczyli jak wyglądali i mieszkali. Dowiedzieli się w jaki sposób wykonywali narzędzia z krzemienia oraz ich zastosowanie, a także o magii „krwicy” z Rydna. Każdy mógł poczuć się jak paleolityczny artysta malując i lepiąc z gliny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się myśliwskie łowy. Chłopcy spróbowali swoich sił w posługiwaniu się łukiem. Najlepszymi strzelcami okazali się: Karol Wieczorek i Jakub Mazur. W nagrodę otrzymali książeczki o tematyce prehistorycznej W warsztacie brązownika obejrzeli biżuterię i wyroby z brązu. Była to doskonała „żywa” lekcja najstarszej historii naszego regionu.

Pasowanie na czytelnika
W dniu 14 maja 2012r grupa 6-latków udała się do MG Biblioteki w Wąchocku na uroczyste pasowanie na czytelnika.
Panie bibliotekarki zaprezentowały dzieciom Regulamin korzystania z księgozbioru czytelni, rozbudzały zainteresowania literaturą dziecięcą, mówiły o szacunku dla książek.
Przedszkolaki chętnie brały udział w dyskusji, wiedziały, że nie wolno podczas korzystania z książek spożywać posiłków, że cudzą własność należy szanować.
Każde dziecko zostało uroczyście pasowane na czytelnika poprzez dotknięcie „ Bajkowym ołówkiem” ramienia i usłyszenia słów "Mianuję cię na czytelnika..."
Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy ,zakładki do ksiązki oraz kolorowe ołówki a paniom bibliotekarkom w podziękowaniu wręczyły bukiety wiosennych kwiatów.

10 maja, w czwartek dzieci z zerówki udały się w odwiedziny do dzielnych strażaków z OSP w Wąchocku.
Była to ogromna frajda dla przedszkolaków Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda remiza, zobaczyć różnorodny sprzęt niezbędny do niesienia pomocy w różnych sytuacjach oraz dowiedzieć się na czym polega praca strażaka Szczególny zachwyt wzbudził u przedszkolaków pokaz sprawności i umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz sposób zastosowania maski tlenowej jako niezbędnego wyposażenia podczas gaszenia pożaru. Podobnie wiele radości na buziach dzieci wywołał pokaz wykorzystania pompy oraz węży, które w ciekawy sposób pryskały wodą dookoła, również na buziaki małych gości. Na pożegnanie dzieci podziękowały obecnym strażakom za interesującą lekcję.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995r. przez UNESCO, święto celebrowane jest na całym świecie i ma na celu przede wszystkim promocję czytelnictwa. W Miejsko- Gminnej Bibliotece w Wąchocku w dniu 26 kwietnia Święto Książki obchodziły przedszkolaki z zerówki. Bohaterką wszystkich konkursów i zabaw, tym razem była książka. W ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, bibliotekarka przeczytała dzieciom wiersze o książkach, zapoznała nas z etapami jej powstawania. Dzieci miały okazje obejrzeć swoje ulubione bajki i odczytywać ich tytuły. Na zakończenie były zagadki sprawdzające znajomość ulubionych bajkowych postaci, z którymi dzieci nie miały żadnych problemów. Dziękujemy pani Joannie Dygas za zaproszenie i miłą zabawę.

Światowy Dzień Ziemi
W dniach 16-23 kwietnia w grupie I odbywały się zajęcia poświęcone Światowemu Dniu Ziemi. Żeby chronić przyrodę trzeba nie tylko o tym mówić, ale zacząć też i działać. Aby zmienić nastawienie człowieka do środowiska trzeba zacząć już od najmłodszych dzieci. Wobec tego oprócz prowadzonych w ciągu roku zajęć dydaktyczno - wychowawczych o charakterze proekologicznym braliśmy też udział w różnego rodzaju akcjach związanych z ekologią tj. sprzątanie świata czy zbieranie plastikowych korków. Dzieci z okazji Dnia Ziemi wykonały prace plastyczne poświęcone ochronie przyrody, gazetki, plakaty, poznały wiersze i piosenki o tematyce ekologicznej oraz sprzątały teren wokół zalewu. Uwieńczeniem obchodów była wizyta pani Elizy Hłasko ze Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Dzieci miały okazję pogłębić swoje wiadomości na temat zwierząt żyjących w naszych lasach, zaprezentować wiadomości przyrodnicze podczas rozmowy i rozwiązywania zagadek.

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja" wszystkim
przedszkolakom, dyrekcji, rodzicom, dziadkom,
nauczycielom i personelowi ZPO.

Życzy gr.I z wych. Dorotą Bzinkowską

Palmy wielkanocne
27 marca 2012 r grupa 6-latków zaprosiła rodziców na zajęcia otwarte, aby wspólnie wykonać palmę wielkanocną, która weźmie udział w konkursie. Wykonanie palmy to duże wyzwanie dla dzieci, lecz z pomocą dorosłych staje się ono zupełnie łatwe. Wykonaną palmę obejrzała pani dyrektor, chwaląc dzieci i rodziców za zaangażowanie przy jej wykonaniu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w Niedzielę Palmową w kościele O. Cystersów w Wąchocku. Nasza palma zajęła III miejsce wśród wszystkich palm oraz I w kategorii dziecięcej. Dzieci otrzymały nagrody w postaci gry dydaktycznej i książki o tematyce przyrodniczej oraz słodycze, a także gratulacje Ojca Proboszcza i Komisji Konkursowej. Gratulujemy.

Żegnaj zimo witaj wiosno
27 marca 2012 r wiosna zawitała do naszego przedszkola. Dzieci z grupy 5 i 6 latków pod kierunkiem pań: Doroty Bzinkowskiej i Izabeli Fudali zaprezentowały przedstawienie „Żegnaj zimo – witaj wiosno”. W bajkowych strojach przygotowanych prze rodziców przedszkolaki przypomniały tradycje związane z pożegnaniem zimy i witaniem wiosny. Była marzanna, wiosna, gaik, wiosenne kwiaty, ptaki, zwierzątka itp. Uroczystość powitania była bardzo udana, o czym świadczyły gorące brawa rodziców, dyrekcji, przedszkolaków oraz uczniów z klas I – III. Marzanna rzeką Kamienna popłynęła do morza. Miejmy nadzieję, że wiosna dostrzegła starania przedszkolaków i na dobre u nas zagości.

Koncert –„Muzyka świata”
22 marca 2012 r dzieci z grupy „0” uczestniczyły w koncercie muzycznym z cyklu „Muzyka świata”, który odbył się w ZPO w Wąchocku. Koncert został przygotowany przez Łódzkie Biuro Koncertowe „Wirtuoz”. Przedszkolaki miały możliwość poznać muzykę i instrumenty charakterystyczne dla Ameryki Południowej.

Zdrowie jest najważniejsze
W dniu 16 marca 2012 r naszą grupę odwiedziła mama Julki – lekarz chorób wewnętrznych - Pani Katarzyna Płusa – Kułaga. Celem wizyty Pani doktor było bliższe zapoznanie przedszkolaków z pracą wykonywaną przez lekarza, a także kształtowanie pozytywnego stosunku do służby zdrowia. Dzieci miały okazję obejrzeć wykorzystywane przez lekarza przybory: słuchawki lekarskie, ciśnieniomierz, a także dowiedziały się jak dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Posłuchały bicia swojego serca i sprawdziły ciśnienie. Z pewnością żaden z przedszkolaków nie będzie się już bał wizyty w gabinecie lekarskim. Dziękujemy Pani doktor za ciekawe spotkanie i przekazane informacje.

DZIEŃ Kobiet
8 marca nie zapomnieliśmy o dziewczynkach i paniach naszego przedszkola. Chłopcy składali życzenia i wręczali kwiaty. Wspólnie z rodzicami został przygotowany słodki poczęstunek. Dzieci wykonały także prace plastyczne – kwiatki i laurki zadedykowane paniom oraz swoim mamom.
Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech.

DZIEŃ MARCHEWKI
7 marca 2012r. nasza grupa obchodziła Dzień Marchewki. Celem święta było: przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców, jako darów natury. W tym dniu kolor pomarańczowy dominował w naszych ubiorach. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od inscenizacji piosenki pt. „Urodziny marchewki”. Z przyniesionych marchewek zrobiliśmy m.in. surówkę, kukiełki, obrazki itp. Po tańcach i zabawach odbyła się degustacja samodzielnie wykonanej surówki, soku z marchwi przygotowanego przez panie kucharki oraz chrupanie surowej marchewki. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe i uśmiechnięte.

Dziś w naszej szkole wspaniały bal…
W ostatni dzień przed feriami w Zespole Placówek Oświatowych w Wąchocku odbyły sie bale karnawałowe. W południe swoją uroczystość rozpoczęły przedszkolaki. Na wstępie licznie zebrani goście obejrzeli specjalnie przygotowaną na tą uroczystość bajkę pt.”Śpiąca królewna . Spektakl wystawili rodzice dzieci z grupy pięciolatków . Rolę króla powierzono Panu Grzegorzowi Adamczykowi, jego bajkową żonę grała Pani Teresa Sajnóg, narratorem był jej mąż Grzegorz Sajnóg. Rolę Herolda zagrała Pani Agnieszka Szczykutowicz, a starym dworzaninem był Pan Grzegorz Życiński. W rolę królewny wcieliła się Pani Anna Sajnóg, a królewiczem był jej „osobisty „ mąż Marcin Sajnóg. Liczną grupę wróżek reprezentowały następujące Panie: Anna Łapa, Agnieszka Mamcarz, Sylwia Krzowska, Izabela Godlewska, Beata Żolińska, Dorota Życińska, Alicja Kowalska, Aneta Głodek. Postać starej babuni z wieży odegrała Pani Anna Rogala. Pomysł przedstawienia zrodził się z inicjatywy nauczycieli przedszkola Pani Urszuli Kwaśniewskiej i Izabeli Fudala.. Entuzjastycznie podeszli do niego rodzice, którzy nie szczędząc czasu na próby w pomieszczeniach klasztornych przez ostatnie 2 tygodnie każdą wolną chwilę poświęcali na ćwiczenie swoich ról, przygotowanie dekoracji i strojów. Mimo, iż większość to osoby pracujące zawodowo znaleźli oni czas ,aby przygotować spektakl na najwyższym poziomie. Inscenizacja wypadła znakomicie, a rodzice zaprezentowali swoje ukryte talenty sceniczne. Jak wszyscy wiemy bajka kończy się szczęśliwie, więc i u nas na królewskie wesele wjechał trzypiętrowy tort przygotowany przez grupę pięciolatków, którzy przed rozpoczęciem uczty zatańczyli pięknego poloneza a grupa sześciolatków w regionalnych strojach wykonała krakowiaka. Profesjonalnie przygotowane przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Dorota Janas, która podziękowała rodzicom i nauczycielom za ogrom pracy włożony w przygotowanie przedstawienia. Po części artystycznej wszyscy bawili się przy dźwiękach muzyki tanecznej, w pięknie udekorowanej świetlicy szkolnej.
To był naprawdę wspaniały przykład współpracy rodziców z Przedszkolem.

Przedszkolaki dokarmiają ptaki
Nasza grupa włączyła się w akcję dokarmiania ptaków. Dzieci chętnie przynoszą ziarno i sypią do karmników przed szkołą.

„Zajęcia dla smyka”
W dniu 30 stycznia 2012 r odbyły się w naszej szkole zajęcia w ramach programu „Zajęcia dla smyka”, z których skorzystały 6- latki. Prowadził je Pan Piotr Sołtykiewicz w ramach zajęć edukacyjnych organizowanych przez Muzeum Zabawek z Kielc. Były to zajęcia z fizyki ,poświęcone zjawiskom magnetycznym , zatytułowane „Zabawy z magnesami”. Prowadzący demonstrował różnego rodzaju sztuczki z magnesami, a następnie w naukowy sposób, dostosowany do możliwości dzieci wyjaśniał te zjawiska. Na zakończenie dzieci mogły samodzielnie eksperymentować z magnesami. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem przedszkolaków.

Dzień babci i dziadka
Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu przebiegał bardzo uroczyście. Wszystkie grupy przygotowały okolicznościowe spotkania. Dzieci przedstawiły program artystyczny – wiersze, piosenki, taniec, wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki. Po programie dzieci zaprosiły gości na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Zachwycone występem babcie i dziadkowie nie szczędzili wnukom uścisków i buziaków.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Nasze przedszkole chętnie włącza się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest dzieciom doskonale znana i po raz pierwszy mogły one czynnie uczestniczyć w akcji pomocy. Grupa 6-latków zaprezentowała na scenie MGOK w Wąchocku przygotowany z wychowawczynią program muzyczny . Występy naszych przedszkolaków spotkały się z gorącym przyjęciem wszystkich obecnych . Jest to dla naszych dzieci bardzo ważny element edukacyjny, gdyż niewątpliwie motywuje je to do dalszej pracy nad własną osobowością (przezwyciężanie nieśmiałości i tremy przed publicznym występem), jak również angażuje w sprawy społeczne, co w przyszłości może zaowocować świadomym udziałem w akcjach podejmowanych na rzecz pomocy innym. Postawy dzieci kształtowane są w dużej mierze przez nas dorosłych – rodziców, wychowawców. Od naszej postawy, od naszych decyzji zależy to, jakim człowiekiem będzie dziecko w przyszłości. Dlatego też dziękuję tym wszystkim rodzicom, którzy włączyli się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i 8 stycznia przyprowadzili swoje pociechy, by występy dzieci mogły uatrakcyjnić licytacje na rzecz potrzebujących.

DRODZY RODZICE, DZIECI, DYREKCJA, PERSONEL ZPO

"W ten wigilijny dzień zaśnieżony
Kiedy w kościele biją dzwony
Przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia:
wesołych i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia
odzianych w rodzinne ciepełko
pachnących kapustą, grzybami, rybą i choinką
z życzeniami spełniającymi się
przy łamaniu opłatkiem, spędzanych w gronie bliskich i kochanych osób.
Życzę Wam błogosławieństwa Bożego na dalsze dni oraz
nadzieję na Nowy Rok,,żeby był jeszcze lepszy,
niż ten co właśnie mija."

Jasełka
Piękną tradycją stało się już, że w okresie Bożego Narodzenia w Przedszkolu grupa 6- latków wystawia Jasełka. Serdecznie i ciepło powitała zgromadzonych gości- rodziców, dziadków, dzieci pani wicedyrektor Elżbieta Niedziałek składając świąteczne życzenia. Dzieci w pięknych kostiumach zaprezentowały przygotowane Jasełka na tle nastrojowej scenografii związanej z narodzeniem Jezusa. Na scenie pojawili się: Maria, Józef, aniołki, pasterze, a także trzej królowie. Przedstawienie połączone było ze wspólnym śpiewaniem kolęd. Organizacja jasełek pozwala dzieciom rozwijać indywidualne predyspozycje i zdolności aktorskie. Dodatkowo Wigilia była świetną okazją do integracji dzieci i rodziców Po jasełkach dzieci wraz z rodzicami zasiedli do wspólnej wieczerzy wigilijnej. Dziękuję rodzicom za pomoc w organizacji Wigilijnej uroczystości- -wychowawczyni Dorota Bzinkowska

Świąteczne stroiki
Rodzice wraz z dziećmi z grupy „0” wzięli udział w rodzinnej zabawie plastycznej ”świąteczne stroiki”. Rodzice wykazali się dużą inwencja twórczą. Stroiki zostały wystawione na kiermaszu świątecznym. Pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby grupy. Dziękuję wszystkim rodzicom za udział w zabawie.

Olimpiada gwiazdkowa
16grudnia nasza grupa „Słoneczka” wraz z rodzicami została zaproszona do udziału w Gwiazdkowej Olimpiadzie Sportowej realizowanej w ramach Projektu Unijnego. W klimacie nadchodzących świąt, dzieci rywalizowały ze sobą w zabawach i ciekawych konkurencjach wspólnie z rodzicami.. Był dużo śmiechu i radości. Na koniec otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom od organizatorów. Dziękujemy za wspólną zabawę.

Święty Mikołaj w naszej klasie
We wtorek, 6 grudnia, wszystkie dzieci w Przedszkolu z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa - Mikołaja Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Wreszcie zjawił się Mikołaj z wielkim czerwonym worem, pełnym prezentów. Na twarzach malusieńkich pojawił się szczery uśmiech. Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które specjalnie dla Niego przygotowały. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze Dzieci powitały gościa piosenką . Nawiązała się wymiana zdań . Wspólnie tańcząc, śpiewając z Mikołajem wesoło się bawiły. Na koniec po zapewnieniach ,że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu , Mikołaj obdarował je oczywiście prezentami. W spotkaniu z Mikołajem wzięli udział rodzice i dyrekcja ZPO. Pani dyrektor wręczyła nagrody dzieciom za najlepsze prace w konkursie fotograficznym –Zwierzę przyjacielem człowieka Otrzymali je: Weronika Podeszwa, Julia Juda, Michał Kowalczyk.

Mikołajki w bibliotece
5 grudnia na zaproszenie Pań bibliotekarek 6-latki z przedszkola odwiedziły MG Bibliotekę w Wąchocku. Dzieci poznały historię św. Mikołaja , obejrzały film , rozwiązywały zagadki literackie, zaprezentowały wiersze i piosenki o tematyce mikołajkowej. Dzieci chętnie brały udział w imprezie, wszystkie zostały obdarowane słodkim upominkiem.

ANDRZEJKI
30 listopada w grupie 6-latków był dniem wróżb i zabaw andrzejkowych..Dzieci poznawały tradycje wróżb i obrzędów andrzejkowych. W zabawach i wróżbach czynny udział wzięły też mamy , które przygotowały dla dzieci słodki poczęstunek.

Olimpiada sportowa przedszkolaków
W ramach realizacji jednego z punktów projektu unijnego w Przedszkolu Publicznym w Wąchocku dnia 25 listopada odbyła się „Jesienna Olimpiada Sportowa Przedszkolaków” na Hali Sportowej w Wąchocku. Jak wiadomo w przedszkolu ruch jest czymś naturalnym, dzieci w tym wieku nie potrzeba namawiać do zabawy, biegania czy skakania. Organizując zabawy i ćwiczenia gimnastyczne z dziećmi można zauważyć, że wprowadzenie do ćwiczeń elementów współzawodnictwa zachęca je do osiągania lepszych wyników, pobudza ich ambicje. Z tego też względu do rywalizacji w olimpiadzie stanęły trzy grupy przedszkolne z Wąchocka oraz grupa 3-4-latków z Parszowa, a każdej z grup towarzyszyli licznie przybyli rodzice. Tegoroczną Jesienną Olimpiadę Sportową otworzyli ciepłymi słowami dodającymi otuchy pan burmistrz Jarosław Samela wraz z panią dyrektor Dorotą Janas. Konkurencje sportowe odbywały się w czterech kategoriach wiekowych. Każda grupa wiekowa składała 10 wybranych sportowców. Pozostałe dzieci kibicowały wraz z rodzicami swoim kolegom i koleżankom. Wszystkich małych sportowców obowiązywał strój sportowy, a każdą z grup wiekowych można było doskonale rozpoznać po nadrukach znajdujących się na koszulkach uczestników wskazujących nazwę grupy: Biedronki, Motylki, Pluszowe Misie oraz Słoneczka. Wśród konkurencji sportowych znalazły się: sztafeta z przekazywaniem woreczka, rzut piłką do celu, bieg z przekładaniem szarfy, toczenie piłki siatkowej między pachołkami, bieg w parach i wiele innych. W przerwie między poszczególnymi zadaniami przedszkolaki zaproszone zostały na słodki poczęstunek i wypicie zdrowych, pełnych witamin soków owocowych. Po wyczerpujących dyscyplinach przygotowanych dla dzieci przyszedł czas na rywalizację rodziców. To właśnie oni wspierani gorącymi okrzykami przedszkolaków, podzieleni na cztery sześcioosobowe zespoły wybrane przez poszczególne grupy wiekowe zaprezentowali swoje umiejętności podczas towarzyskiej gry w siatkówkę. Dzieci i rodzice bawili się doskonale w miłej i sportowej atmosferze. Na ich twarzach gościł uśmiech. Podziały na grupy do poszczególnych konkurencji nie przeszkodziły w zawarciu nowych znajomości pomiędzy dziećmi i rodzicami. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor wręczyła dyplomy za udział w olimpiadzie wszystkim uczestnikom oraz nagrody, które z pewnością zostaną wykorzystane podczas licznych zabaw w przedszkolu. Wszystko zostało uwiecznione na pamiątkowych fotografiach z maskotką Przedszkolnej Olimpiady – wielobarwnym motylem. Za przygotowanie imprezy odpowiedzialne były Panie: Izabela Fudala i Małgorzata Marek Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych i wychowawcy grup składają gorące podziękowania rodzicom przedszkolaków za ogromne zaangażowanie w organizację imprezy. Był to ciekawy przykład promocji zdrowego stylu życia.

Wizyta policjanta
Dzieci uczestniczyły w pogadance na temat ruchu ulicznego oraz zasad bezpiecznego zachowania się na drodze. Celem spotkania było kształtowanie umiejętności świadomego przestrzegania zasad ruchu drogowego dla pieszych, wzbudzanie zaufania do policjanta, jako osoby mogącej pomóc dziecku w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu jego lub innych. Dzieci poznały również zasady bezpiecznego podróżowania jako pasażerowie samochodu osobowego.

Dzień pluszowego misia
25 listopada to Dzień Pluszowego Misia. Dzień, który mogą świętować mali i duzi. Bo przecież każdy miał przynajmniej jednego pluszowego przyjaciela, pocieszyciela, towarzysza radości i smutków. 6-latki obchodziły to święto 24 listopada w MG Bibliotece w Wąchocku na zaproszenie p. dyr Małgorzaty Polakowskiej i Joanny Dygas. Dziękujemy za miłą zabawę i słodkie misie.

Dzień Niepodległości
Patriotyzm trzeba w narodzie pielęgnować i to jest zadanie dla nas wszystkich. Dlatego wychowanie patriotyczne jest w pełni realizowane w naszym przedszkolu poprzez poznanie symboli narodowych, legend, hymnu, wierszy o naszej Ojczyźnie. W pełni przyłączając się do apelu Pana Prezydenta, wykonaliśmy kotyliony. Następnie udaliśmy się pod pomnik poległych żołnierzy zapalając znicze.

Odwiedzamy groby ...
W Święto Zmarłych odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny, bliskich. Tego dnia istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach oraz składania kwiatów, wieńców. Postanowiliśmy również z dziećmi odwiedzić cmentarz, przyjrzeć się przygotowaniom do tego święta. Przeszliśmy alejkami cmentarza przyglądając się porządkom przy grobach. Następnie podeszliśmy do grobów żołnierzy, by tam zapalić znicze.

Ognisko integracyjne z pieczeniem kiełbasek
28 października w grupie 6-latków na terenie placu zabaw przy ul. Św. Rocha odbyło się ognisko integracyjne. Atrakcją były wspólne zabawy z rodzicami i pieczenie kiełbasek przy ognisku. Zabawa dostarczyła dzieciom i ich rodzicom wiele radości oraz przyczyniła się do integracji rodziców i społeczności przedszkolnej.2010 Z.P.O. Wąchock. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Wroński. Administrator: A.Wrońska